| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe kasy rejestrujące

Nowe kasy rejestrujące

Minister finansów podpisał rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie to określa przede wszystkim zakres zwolnień od obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu tych urządzeń na 2005 r.

Podpisane rozporządzenie utrzymuje dotychczasowe kryteria wielkości obrotów, od których uzależniona jest możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy rejestrującej. Przypomnijmy, co do zasady kasy nie będą musieli mieć podatnicy, u których w poprzednim roku podatkowym obroty nie przekroczyły 40 000 zł. U podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego wielkość obrotów uprawniających do zwolnienia wynosi 20 000 zł.

Minister utrzymał też zwolnienia od ewidencjonowania dla niektórych podatników rozliczających podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Tak jak w 2004 r., tak i w 2005 r. warunkiem będzie niezatrudnianie pracowników poza małżonkiem. Z obowiązku posiadania kasy nie będą już jednak zwolnieni: pozłotnicy, lakiernicy, introligatorzy, tapicerzy, i w 2005 r. będą mogli korzystać ze zwolnienia na ogólnych zasadach, tj. uwzględniając kryterium obrotów. W nowym rozporządzeniu z załącznika zawierającego zwolnienia przedmiotowe znikną też m.in. czynności wykonywania zdjęć i obróbki fotograficznej i inne usługi fotograficzne, usługi związane z wyświetlaniem filmów i taśm wideo oraz usługi fryzjerskie i kosmetyczne czy parkingowe. Jednak najwcześniejszy termin instalacji kas to 1 maja 2005 r.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2005 r. i zastąpi rozporządzenie ministra finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. A jego treść znajduje się na stronie internetowej MF www.mf.gov.pl.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK