| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Otrzymana kwota to nie odszkodowanie

Otrzymana kwota to nie odszkodowanie

Kwota dotycząca stosunku pracy, określona w ugodzie sądowej bez wskazania, z jakich konkretnych roszczeń wynika, nie jest odszkodowaniem zwolnionym z PIT.


Podatnik wniósł do sądu pracy pozew przeciwko byłemu zakładowi pracy o wyrównanie nieprawidłowo obliczonego wynagrodzenia oraz o wypłatę świadczeń wynikających z wysługi lat i innych należnych dodatków do wynagrodzenia. Następnie otrzymał w wyniku ugody zawartej przed sądem kwotę pieniężną. Ugoda nie określała charakteru wypłacanej kwoty, nie wyróżniała poszczególnych roszczeń, z jakich wynikały odpowiednie składniki całej kwoty. Zdaniem podatnika kwota ujęta w sposób globalny nie ma charakteru wynagrodzenia za pracę, lecz odszkodowania otrzymanego z ugody, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, a więc jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że otrzymane przez podatnika od byłego zakładu pracy świadczenie jest wynagrodzeniem (jego wyrównaniem), a jako takie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych bez względu na okoliczność otrzymania świadczenia w wyniku ugody sądowej.


WSA w Gliwicach podzielił pogląd dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Podkreślił, że podatnik był zatrudniony w zakładzie pracy, a kwotę z ugody otrzymałby, gdyby zakład pracy stosował prawidłowo uregulowania dotyczące obliczania i wypłaty wynagrodzenia. Sąd wskazał, że sąd pracy, przed którym zawarta została ugoda, rozpoznawał sprawę w przedmiocie wynagrodzenia, a nie odszkodowania.


Sygn. akt I SA/Gl 127/07


Wojciech Sablik

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »