| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Otrzymana kwota to nie odszkodowanie

Otrzymana kwota to nie odszkodowanie

Kwota dotycząca stosunku pracy, określona w ugodzie sądowej bez wskazania, z jakich konkretnych roszczeń wynika, nie jest odszkodowaniem zwolnionym z PIT.


Podatnik wniósł do sądu pracy pozew przeciwko byłemu zakładowi pracy o wyrównanie nieprawidłowo obliczonego wynagrodzenia oraz o wypłatę świadczeń wynikających z wysługi lat i innych należnych dodatków do wynagrodzenia. Następnie otrzymał w wyniku ugody zawartej przed sądem kwotę pieniężną. Ugoda nie określała charakteru wypłacanej kwoty, nie wyróżniała poszczególnych roszczeń, z jakich wynikały odpowiednie składniki całej kwoty. Zdaniem podatnika kwota ujęta w sposób globalny nie ma charakteru wynagrodzenia za pracę, lecz odszkodowania otrzymanego z ugody, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, a więc jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że otrzymane przez podatnika od byłego zakładu pracy świadczenie jest wynagrodzeniem (jego wyrównaniem), a jako takie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych bez względu na okoliczność otrzymania świadczenia w wyniku ugody sądowej.


WSA w Gliwicach podzielił pogląd dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Podkreślił, że podatnik był zatrudniony w zakładzie pracy, a kwotę z ugody otrzymałby, gdyby zakład pracy stosował prawidłowo uregulowania dotyczące obliczania i wypłaty wynagrodzenia. Sąd wskazał, że sąd pracy, przed którym zawarta została ugoda, rozpoznawał sprawę w przedmiocie wynagrodzenia, a nie odszkodowania.


Sygn. akt I SA/Gl 127/07


Wojciech Sablik

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK