| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stawka VAT na budownictwo mieszkaniowe w 2007 i 2008 r.

Stawka VAT na budownictwo mieszkaniowe w 2007 i 2008 r.

Na przełomie 2007 i 2008 r. zmienią się zasady opodatkowania budownictwa mieszkaniowego. Związane jest to z obowiązkiem wprowadzenia w ustawie o VAT definicji budownictwa społecznego. Tylko budownictwo społeczne od 1 stycznia 2008 r. będzie mogło korzystać z preferencyjnej stawki VAT.


Do końca 2007 r. obowiązuje preferencyjna 7% stawka na roboty budowlane, remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. 7% stawka VAT obowiązuje również na dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego, z wyłączeniem lokali użytkowych. Zgodnie z ustawą obiektami budownictwa mieszkaniowego są obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupie 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe oraz niektóre budynki sklasyfikowane w grupie PKOB 113, np. budynki kościołów.

 


Od 1 stycznia 2008 r. stawka 7% będzie dotyczyła dostawy, budowy, remontów i przebudowy budynków mieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB 11 i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych. Warunkiem zastosowania obniżonej stawki będzie realizacja tych czynności w ramach tzw. budownictwa społecznego. Obecnie w ustawie o VAT nie ma jeszcze definicji budownictwa społecznego.


3 kwietnia br. wicepremier, minister finansów prof. Zyta Gilowska przedstawiła przyjęte przez Radę Ministrów założenia dotyczące definicji budownictwa społecznego. Według założeń od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7% stawka VAT ma objąć nowe mieszkania o powierzchni użytkowej do 120 m2 oraz budynki mieszkalne o powierzchni użytkowej do 220 m2. Nadwyżka (ponad 120 m2 w przypadku mieszkania, a ponad 220 m2 w przypadku budynku) będzie rozliczana według stawki podstawowej, tzn. 22%. Zakresem definicji budownictwa społecznego objęto również budowę noclegowni i domów dla bezdomnych oraz remonty części wspólnych budynków mieszkalnych, m.in. klatek schodowych, korytarzy, elewacji. Pomimo że zdaniem Ministerstwa Finansów „zaproponowane zmiany stanowią najszerszą definicję budownictwa społecznego w krajach UE”, definicja zaproponowana przez rząd nie obejmuje domów budowanych systemem gospodarczym. Jest to uzasadniane tym, że osoby budujące systemem gospodarczym nie są podatnikami VAT.


Najwięcej wątpliwości budzi stosowanie obniżonej stawki do remontów mieszkań i domów mieszczących się w definicji budownictwa społecznego. Otóż, zdaniem MF, do remontów, których znaczną część stanowi koszt materiałów, nie można zastosować preferencyjnej stawki VAT. W związku z tym Ministerstwo proponuje wprowadzenie limitu. Ulgą w VAT byłyby objęte tylko remonty, w których koszt zużytych materiałów nie przekraczałby 50% ceny usługi. Jeżeli wartość zużytych do remontu materiałów przekroczy 50% ceny, do usługi trzeba będzie zastosować stawkę 22%.


Podstawa prawna:
- art. 41 ust. 1 w zw. z poz. 161 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Źródło: www.mf.gov.pl

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK