| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za ulgę trzeba zapłacić

Za ulgę trzeba zapłacić

Podatnicy mający problemy z zapłatą podatku mogą zwrócić się do organu podatkowego z prośbą o ulgę. Za wyrozumiałość fiskus każe sobie jednak płacić.


Umarzanie zaległości czynszowych poza oczywistymi korzyściami ma również niemiłe konsekwencje podatkowe. W związku z tak otrzymaną pomocą od gminy lub od spółdzielni mieszkaniowej podatnik musi rozliczyć się z fiskusem i zapłacić podatek. Wielu beneficjentów takiej pomocy na to nie stać. Wyjściem z sytuacji może być zwrócenie się z wnioskiem do urzędu skarbowego o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty.


Możliwość ta wynika z art. 67a par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy na wniosek podatnika może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę na raty.


Podatnik, który chciałby skorzystać z takiej możliwości, powinien jak najszybciej złożyć wniosek - po to, by w razie odmownej decyzji odsetki za zwłokę były jak najniższe.


Jeśli fiskus uwzględni wniosek podatnika, w decyzji odraczającej termin płatności podatku ustali opłatę prolongacyjną. Jej wysokość w każdym przypadku jest inna i zależy przede wszystkim od tego, na jak długo odroczono termin płatności podatku oraz od samej kwoty tego podatku. Stawka opłaty jest określona w przepisach Ordynacji podatkowej i wynosi 50 proc. stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK