| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Decyzja doręczona po terminie nie skutkuje

Decyzja doręczona po terminie nie skutkuje

Decyzja ustalająca odpowiedzialność za zaległości podatkowe spółki wydana przed terminem przedawnienia, lecz doręczona po jego upływie, nie skutkuje odpowiedzialnością osoby trzeciej.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu rozstrzygnął kwestię odpowiedzialności osób trzecich za zobowiązania podatkowe. Wobec spółki wszczęto postępowanie egzekucyjne. Okazało się ono bezskuteczne, gdyż spółka nie była w stanie uregulować swoich zobowiązań. Do odpowiedzialności pociągnięto zatem członka jej zarządu. Ten ostatni nie zgodził się z tym twierdząc, że skoro postępowanie egzekucyjne nie zostało zakończone, to nie ma podstaw do wydania decyzji ustalającej jego odpowiedzialność. Wskazał ponadto, że decyzja została mu doręczona po upływie terminu przedawnienia do jej wydania.


Organy podatkowe nie zgodziły się z tym stanowiskiem. Podkreśliły, że warunkiem wystarczającym do uznania postępowania egzekucyjnego za bezskuteczne jest uprawdopodobnienie, że wierzytelności nie da się zaspokoić. Nie jest zatem potrzebna decyzja komornika. W sprawie terminu przedawnienia organy stwierdziły, że decyzja została wydana prawidłowo, tzn. w terminie określonym w przepisach Ordynacji podatkowej.


Uznały przy tym, że skuteczne wydanie decyzji następuje po sporządzeniu i podpisaniu decyzji. Element doręczenia nie jest zaś istotny. Członek zarządu spółki odwołał się więc do sądu.

WSA w Opolu przyznał rację stronie skarżącej. Orzekł, że wydanie decyzji powinno być rozumiane jako jej skuteczne doręczenie stronie przed upływem 5letniego terminu. Sąd podkreślił, że decyzja ustalająca zaległości podatkowe kształtuje stosunki między osobami trzecimi a wierzycielami. Z tego powodu zakomunikowanie odpowiedzialności musi nastąpić przez akt zewnętrzny.


Sygn. akt I SA/Op 287/06


Katarzyna Paszek

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK