| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Należności nie zmniejszają obrotu

Należności nie zmniejszają obrotu

Otrzymywane na koniec roku należności z tytułu przekroczenia określonych zakupów nie stanowią rabatu czy upustu. Nie zmniejszą one obrotu na podstawie ustawy o VAT.


Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie. Po przekroczeniu określonego poziomu zakupów otrzymywała ona od swojego kontrahenta upusty w stosunku do podstawowej ceny towaru, rozliczane w stosunku rocznym.


Termin korekty


W związku z tym powstała wątpliwość, w którym miesiącu spółka zobowiązana jest do dokonania korekty podstawy opodatkowania. Jej zdaniem, obowiązek ten powstanie w rozliczeniu za miesiąc otrzymania noty o przyznaniu upustu.

Organy podatkowe uznały jednak, że otrzymane przez spółkę rabaty nie są przyporządkowane do konkretnej dostawy i nie mają tym samym bezpośredniego wpływu na jej wartość.


Rabat to nagroda, nie upust


Z uwagi na fakt, że rabaty udzielane są za osiągnięcie określonego poziomu zakupów, stanowią pewnego rodzaju nagrodę. Nie są natomiast upustami, jak rozumie to podatnik. Należności te nie będą zatem zmniejszały obrotu spółki na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Spółka nie ma uprawnienia do dokonania korekty podstawy opodatkowania.


Spółka złożyła skargę do sądu. Gdański WSA przyznał rację organom podatkowym, że otrzymywanych przez spółkę należności nie można uznać za formę upustu czy rabatu. Stanowią one swoistą premię z tytułu wywiązania się kontrahenta z ustalonej ilości lub wartości zamówień. W związku z tym, że przyznawane są na koniec roku, nie można ich powiązać z poszczególnymi miesiącami - tak jak tego wymaga rozliczenie VAT.


Sygnatura I SA/Gd 196/07


ALICJA SWOROBOWICZ

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »