| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować składki ZUS

Pracodawca ma obowiązek ewidencjonować składki ZUS

Składki ZUS, które musi pokryć pracodawca, mogą być ewidencjonowane jako koszt na koncie "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia".


Pracodawca, jako płatnik składek ZUS, zobowiązany jest do naliczania, pobierania i przekazywania ich do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Musi to uczynić zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.


Dla ewidencji księgowej istotny będzie fakt, że część składek pokrywa pracownik, a część pracodawca. Ubezpieczenie emerytalne i rentowe płacone jest przez nich po połowie; chorobowe pokrywa pracownik, natomiast wypadkowe pracodawca.


Przy założeniu, że dana firma ewidencjonuje koszty za pomocą kont z zespołu 4, pensja pracownika, np. zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, w wartości brutto obciąża konto 430 „Wynagrodzenia”. Rozliczenie składek płaconych przez pracownika nastąpi natomiast za pośrednictwem konta 261 „Rozrachunki z tytułu wynagrodzenia”.


Z kolei składki na ubezpieczenie społeczne, które musi pokryć pracodawca, ewidencjonuje się jako koszt, np.: na koncie 440 „Składki na ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia”. W ciężar tego konta ujmuje się również płacone przez pracodawcę składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK