| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą spory o VAT od aportu

Będą spory o VAT od aportu

Wniesienie aportem towarów handlowych i środków trwałych do spółki prawa handlowego lub cywilnego rodzi obowiązek korekty odliczonego wcześniej podatku - wyjaśnił minister finansów w interpretacji z 27 marca 2007 r. (nr PT5-033-13/EK/2006 /AP-7828/7789).


Z czego wynikają problemy z odliczaniem VAT, których dotyczy stanowisko MF?


- Podstawowym źródłem problemów z odliczaniem VAT związanego z zakupem składników majątkowych wnoszonych jest zwolnienie przewidziane dla aportów określone w rozporządzeniu do ustawy o VAT. Jego wprowadzenie w kontekście regulacji VI Dyrektywy o VAT (obecnie Dyrektywy 2006/112 /WE) budzi poważne zastrzeżenia. A w treści wydanej interpretacji MF wydaje się tego problemu nie dostrzegać.

To właśnie kontrowersyjne zwolnienie z VAT aportów może rodzić niekorzystne dla podatników skutki w przypadku transferu składników majątkowych wykorzystywanych przed i po aporcie do czynności opodatkowanych. Jednak można - i należy - je eliminować w drodze odpowiedniej, prowspólnotowej wykładni przepisów polskiej ustawy o VAT. Jest to możliwe zarówno w odniesieniu do środków trwałych, jak i innych towarów.


Ale chyba do tej pory w większości przypadków organy podatkowe stosowały właśnie taką interpretację?


- Tak. Co więcej, np. pogląd o neutralności aportu dla prawa do odliczenia VAT od towarów handlowych - i to z powołaniem się na konieczność wykładni prowspólnotowej, zasadę neutralności i orzecznictwo ETS - zaprezentował jeszcze na gruncie przepisów ustawy o VAT obowiązującej przed akcesją Polski do UE Naczelny Sąd Administracyjny. Wystarczy przypomnieć wyrok z 7 czerwca 2004 r. (sygn. akt FSK 87/04; niepublikowany).

Zupełnie niezrozumiałe jest, dlaczego trzy lata po przystąpieniu Polski do UE stanowisko prezentowane przez Ministerstwo Finansów ewoluuje w kierunku sprzecznym z duchem regulacji wspólnotowych i zasadą neutralności.

Można jedynie przypuszczać, że pozostaje to w związku z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 21 lutego 2007 r. (sygn. akt I SA Łd 1948/06; niepublikowany), który opowiedział się za obowiązkiem korekty podatku naliczonego w przypadku aportu składników majątkowych zwolnionych z VAT.


Co ministerialna interpretacja będzie oznaczać w praktyce?


- Chociaż interpretacja MF formalnie nie wiąże organów podatkowych, to w założeniu ma służyć ujednoliceniu stosowanej przez nie praktyki. Niestety, można obawiać się tego, że nawet w braku takiego obowiązku, organy podatkowe - poprzednio w większości akceptujące neutralność aportu dla odliczenia VAT naliczonego - będą ją stosowały.

A to oznacza nieuchronne spory z podatnikami, którzy na pewno łatwo nie pogodzą się z tą interpretacją. Ostatecznie spór znajdzie zapewne rozstrzygnięcie przed NSA, a podatnicy mają poważne argumenty, aby spór zakończył się po ich myśli.


Notowała Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK