| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus policzy odsetki od zaległych zaliczek

Fiskus policzy odsetki od zaległych zaliczek

Niewpłacona w terminie zaliczka staje się zaległością podatkową, od której liczone są odsetki. To samo dotyczy rat podatku.


Zaległością podatkową jest nie tylko podatek niezapłacony w terminie płatności, ale również niezapłacona w terminie płatności zaliczka na podatek lub rata podatku.

Do najważniejszych konsekwencji powstania zaległości podatkowej należy naliczanie odsetek za zwłokę, możliwość wszczęcia i prowadzenia egzekucji, a także wydanie decyzji o odpowiedzialności osób trzecich.


Przemysław Polkowski, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, wyjaśnia, że w przypadku, gdy podatnik jest obowiązany sam obliczyć i wpłacić zaliczkę, za termin płatności uważa się ostatni dzień, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata powinna nastąpić. Od nieuregulowanych w terminie zaliczek pobiera się odsetki za zwłokę.


- W trakcie roku podatkowego urząd może przeprowadzić postępowanie i wydać decyzję, jeśli podatnik mimo obowiązku nie wpłacił w całości lub w części zaliczki - mówi Przemysław Polkowski.


Podkreśla, że kluczowy jest w tym przypadku także art. 53a Ordynacji podatkowej dotyczący okresu po zakończeniu roku podatkowego.

Zgodnie z tym przepisem, jeżeli w postępowaniu podatkowym po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego organ stwierdzi, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył deklaracji, wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji lub zaliczki nie zostały zapłacone w całości lub w części, organ ten wydaje decyzję. Określa w niej wysokość odsetek za zwłokę na dzień złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku niezłożenia zeznania w terminie - odsetki na ostatni dzień terminu złożenia zeznania, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek.


Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie ratę podatku.


Pamiętać należy, że przez ratę podatku należy rozumieć ratę jako element konstrukcyjny podatku, na przykład podatek od nieruchomości, którzy płatny jest w czterech ratach. W odniesieniu do zobowiązań podatkowych, które zgodnie z przepisami prawa podatkowego są płacone w ratach, zaległość powstaje odrębnie z tytułu każdej niezapłaconej w terminie płatności raty.


11,5 proc. wynoszą obecnie odsetki od zaległości podatkowych


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK