| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus musi wiedzieć, że PIT nie można dostarczyć

Fiskus musi wiedzieć, że PIT nie można dostarczyć

Gdy płatnik nie może prawidłowo dostarczyć podatnikowi informacji PIT-11/8B o uzyskanych przez niego dochodach, to powinien o tym zawiadomić urząd skarbowy.


Płatnik, w przypadku gdy nie dokonuje rocznego obliczenia podatku, zobowiązany jest sporządzić imienną informację dla podatnika PIT11/8B. Wynika to z przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Jak wyjaśnił Michał Lejman, asystent w BDO Numerica, informacje te w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnik przekazuje podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, gdy płatnik nie może spełnić wskazanego obowiązku, gdyż wysyłane do podatnika informacje wracają jako niedostarczone. Co w takiej sytuacji powinien zrobić?- W pierwszej kolejności płatnik powinien zweryfikować prawidłowość adresu i adresata informacji. Jeżeli nie doszło do żadnej pomyłki, wówczas płatnik, korzystając z usług poczty powinien jeszcze raz wysłać informację listem poleconym. Jeśli ponownie dokumenty nie zostaną doręczone, wówczas płatnik o tym fakcie powinien poinformować urząd skarbowy właściwy dla podatnika, któremu nie można dostarczyć informacji - radził Michał Lejman.Według niego, takie zachowanie, po pierwsze, będzie dochowaniem należytej staranności. Po drugie, zabezpieczy płatnika przed odpowiedzialnością za niewypełnienie swoich obowiązków ustawowych.- Oczywiście płatnik w swojej dokumentacji koniecznie powinien posiadać zarówno kopię pisma skierowanego do urzędu skarbowego, jak i wysyłane informacje z adnotacją o niemożności dostarczenia adresatowi - podkreślił nasz rozmówca.Jednocześnie dodał, że w praktyce w przypadku niedostarczenia informacji PIT11/8B do końca lutego to sami podatnicy w celu prawidłowego złożenia deklaracji rocznej upominają się o te dokumenty. Wtedy też okazuje się, że przyczyną całego zamieszania jest zmiana miejsca zamieszkania podatnika.Ewa Matyszewska


ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »