| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wartość VAT można zaliczyć do ceny nabycia środka trwałego

Wartość VAT można zaliczyć do ceny nabycia środka trwałego

Jeżeli firma prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT, to wysokość tego podatku w przypadku zakupu środka trwałego będzie elementem jego wartości księgowej.


Sposób ewidencji podatku od towarów i usług jest uzależniony od tego, czy jednostka prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT, czy też nie. W przypadku zwolnienia VAT naliczony nie podlega odliczeniu. Wartość tego podatku będzie np. w przypadku środka trwałego elementem jego ceny nabycia. Jeżeli natomiast firma jest podatnikiem podatku od towarów i usług, może odliczyć VAT naliczony od należnego.


W księgach rachunkowych rozliczenia z tego tytułu będą przeprowadzane za pośrednictwem konta zespołu 2, np.: 223 Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu podatku VAT.


W praktyce występuje również inny przypadek. Firma dokonuje jednocześnie sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej VAT. Może ona odliczyć podatek od towarów i usług częściowo na podstawie tzw. proporcji, czyli udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całym obrocie.


Należy pamiętać, że po zakończeniu każdego roku należy dokonać korekty kwoty podatku odliczonego.


Załóżmy, że np. w 2006 roku podatnicy dokonują wstępnego odliczenia VAT na podstawie proporcji z poprzedniego 2005 roku. Korekty nie dokonuje się w przypadku, gdy różnica między obliczonymi proporcjami (wstępną - z 2005 roku i ostateczną z 2006 roku) nie przekracza 2 punktów proc.


Natomiast jeżeli np. roczna korekta VAT naliczonego za okres ubiegły zwiększa kwotę podatku naliczonego pomniejszającą kwotę podatku należnego ewidencjonuje się: strona Wn konta 223 Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT, strona Ma konta 760 Pozostałe koszty operacyjne.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »