| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wartość VAT można zaliczyć do ceny nabycia środka trwałego

Wartość VAT można zaliczyć do ceny nabycia środka trwałego

Jeżeli firma prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT, to wysokość tego podatku w przypadku zakupu środka trwałego będzie elementem jego wartości księgowej.


Sposób ewidencji podatku od towarów i usług jest uzależniony od tego, czy jednostka prowadzi sprzedaż zwolnioną z VAT, czy też nie. W przypadku zwolnienia VAT naliczony nie podlega odliczeniu. Wartość tego podatku będzie np. w przypadku środka trwałego elementem jego ceny nabycia. Jeżeli natomiast firma jest podatnikiem podatku od towarów i usług, może odliczyć VAT naliczony od należnego.


W księgach rachunkowych rozliczenia z tego tytułu będą przeprowadzane za pośrednictwem konta zespołu 2, np.: 223 Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu podatku VAT.


W praktyce występuje również inny przypadek. Firma dokonuje jednocześnie sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej VAT. Może ona odliczyć podatek od towarów i usług częściowo na podstawie tzw. proporcji, czyli udziału rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całym obrocie.


Należy pamiętać, że po zakończeniu każdego roku należy dokonać korekty kwoty podatku odliczonego.


Załóżmy, że np. w 2006 roku podatnicy dokonują wstępnego odliczenia VAT na podstawie proporcji z poprzedniego 2005 roku. Korekty nie dokonuje się w przypadku, gdy różnica między obliczonymi proporcjami (wstępną - z 2005 roku i ostateczną z 2006 roku) nie przekracza 2 punktów proc.


Natomiast jeżeli np. roczna korekta VAT naliczonego za okres ubiegły zwiększa kwotę podatku naliczonego pomniejszającą kwotę podatku należnego ewidencjonuje się: strona Wn konta 223 Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu VAT, strona Ma konta 760 Pozostałe koszty operacyjne.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK