| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Samorządy niecierpliwie czekają na reformę

Samorządy niecierpliwie czekają na reformę

Spóźnia się reforma finansów publicznych. Projekt nowej ustawy miał trafić do Sejmu do połowy maja. Tymczasem nie zajął się nim nawet rząd.


ZMIANA PRAWA

Szybkie uchwalenie przez Sejm nowej ustawy o finansach publicznych pozwoli na wprowadzenie nowych rozwiązań i reorganizację sektora finansów publicznych od 1 stycznia 2008 r. Jeśli rząd nie zdąży przyjąć zmian jeszcze przed przerwą wakacyjną, część rozwiązań może zacząć obowiązywać z opóźnieniem.


Samorządy już teraz zaczynają planować swoje budżety na kolejny rok. Powinny zaczynać się także prace nad konstrukcją budżetu państwa na 2008 rok, a skoro nie ma nowych przepisów, to trzeba stosować stare.


Na wczorajszym posiedzeniu rząd nie zajął się jednak zmianami w finansach publicznych, a więc nie trafią one również w najbliższym czasie do Sejmu. Tymczasem minister finansów Zyta Gilowska zapowiadała, że projekty zmian prawnych dotyczące nowej organizacji finansów publicznych trafią do Sejmu nie później niż w pierwszej połowie maja.


Jak poinformowała Gazetę Prawną wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska, projekt nowej ustawy wrócił do Ministerstwa Finansów z uzgodnień międzyresortowych. Obecnie rozpatrywane są poprawki zgłoszone przez resorty.


- Myślę, że projekt mógłby stanąć na rządzie za dwa tygodnie - powiedziała wiceminister.


Trudno określić, w jakim stopniu zmienią się przepisy nowej ustawy, zanim opuszczą resort finansów. Coraz więcej środowisk krytykuje bowiem przedstawione przez minister Zytę Gilowską rozwiązania.

Przeciw likwidacji wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej opowiadają się środowiska naukowe, samorządy, które w zamierzeniach resortu miały skorzystać na likwidacji, jak również same fundusze.


Na zmiany z niecierpliwością czekają pracownicy zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych, które również mają zostać zlikwidowane. W jaki sposób miałoby się to odbyć, nie wiedzą do tej pory, bo ministerstwo nie przedstawiło projektu ustawy wprowadzającej zmiany w finansach publicznych. To w tej ustawie miały się znaleźć szczegółowe rozwiązania. Wiadomo jedynie, że obecne zakłady i gospodarstwa zostaną przekształcone w inne formy, być może część w agencje wykonawcze, a część w spółki prawa handlowego. Wątpliwości budzi wiele innych propozycji: od przekształcenia ZUS, po wprowadzenie do sektora niektórych funduszy obsługiwanych obecnie przez Bank Gospodarstwa Krajowego.


Opóźnienie prac parlamentarnych może oznaczać nie tylko wprowadzenie niektórych rozwiązań dopiero w 2009 roku, ale również brak reorganizacji sektora w zapowiadanym terminie.


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK