| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spadkobierca nie musi składać PIT za zmarłego

Spadkobierca nie musi składać PIT za zmarłego

Spadkobiercy osoby zmarłej w trakcie roku podatkowego, która nie miała małżonka, nie muszą składać za nią rocznego zeznania PIT.


Śmierć osoby będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych jest zdarzeniem, które rodzi obowiązki po stronie spadkobierców.


Jeśli śmierć spadkodawcy następuje w trakcie roku podatkowego, powstaje problem ostatecznego rozliczenia podatku. Jak wyjaśniła Magdalena Mucha-Prymas, menedżer podatkowy w BDO Numerica, skutkiem śmierci podatnika jest przejęcie przez spadkobierców podatnika podatkowych praw i obowiązków majątkowych, a także w określonych sytuacjach praw niemajątkowych, co wynika z art. 97 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).


- Obowiązek złożenia zeznania ciąży na podatniku i nie przechodzi on na spadkobierców - podkreśliła Magdalena Mucha-Prymas.


Jednocześnie dodała, że zgodnie z art. 104 par. 1 Ordynacji podatkowej organ podatkowy informuje spadkobierców o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek dochodowy lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłaty kwotę podatku lub kwotę nadpłaty.


- Jeżeli spadkodawca nabył ulgi, bądź poniósł wydatki uprawniające do odliczeń od dochodu i podatku, spadkobierca powinien w terminie 30 dni od dnia otrzymania takiej informacji zawiadomić organ podatkowy o wysokości wydatków uprawniających do ulg i odliczeń. Po upływie tego terminu organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę - tłumaczyła nasza rozmówczyni.


Według niej, spadkobiercy są również uprawnieni do żądania zwrotu nadpłaty przysługującej spadkodawcy. Oprocentowanie nadpłaty przysługującej spadkodawcy jest naliczane do dnia otwarcia spadku. W celu otrzymania kwoty nadpłaty spadkobiercy powinni wystąpić ze zgodnym wnioskiem o dokonanie zwrotu nadpłaty, równocześnie określając, w jakich proporcjach powinna być zwrócona poszczególnym spadkobiercom kwota nadpłaty.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK