| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każdy program jest aktywem

Nie każdy program jest aktywem

Jeżeli firma używa programu komputerowego wytworzonego we własnym zakresie, to nie może go zaliczyć w księgach rachunkowych do wartości niematerialnych i prawnych.


Ujęcie oprogramowania komputerowego w księgach rachunkowych będzie zależało przede wszystkim od tego, czy zostało zakupione czy wytworzone we własnym zakresie. Biorąc pod uwagę pierwsze rozwiązanie, program - jeżeli jego wartość jest istotna - powinien zostać zaewidencjonowany na koncie wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku wytworzenia ustawa o rachunkowości nie daje możliwości spółce zaksięgowania programu komputerowego w ten sposób. Wynika to z definicji wartości niematerialnych i prawnych, która zastrzega (poza dwoma wyjątkami), że do tej grupy aktywów można zaliczyć te prawa majątkowe, które zostały nabyte przez jednostkę. Ponieważ programy komputerowe wytworzone przez firmę na własny użytek nie mogą być ujmowane jako aktywa, nie podlegają amortyzacji.


Koszty wytworzenia takiego programu zalicza się natomiast w trakcie jego tworzenia (np. wynagrodzenia pracowników) do bieżących okresów sprawozdawczych. Jeżeli firma poniosła w tym celu znaczne koszty i będzie użytkowany długoterminowo, należy je rozliczyć za pomocą konta „Czynne rozliczenia międzyokresowe”.


W przypadku odpłatnego nabycia oprogramowania ujmuje się je na koncie np. 020 „Wartości niematerialne i prawne” i amortyzuje. Należy pamiętać, że do jego wartości początkowej oprócz ceny nabycia zalicza się koszty instalacji, uruchomienia i testowania. Nie powiększają jej natomiast wydatki poniesione na przeszkolenie pracowników w zakresie korzystania z programu.


Jak zaksięgować oprogramowanie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK