| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie każdy program jest aktywem

Nie każdy program jest aktywem

Jeżeli firma używa programu komputerowego wytworzonego we własnym zakresie, to nie może go zaliczyć w księgach rachunkowych do wartości niematerialnych i prawnych.


Ujęcie oprogramowania komputerowego w księgach rachunkowych będzie zależało przede wszystkim od tego, czy zostało zakupione czy wytworzone we własnym zakresie. Biorąc pod uwagę pierwsze rozwiązanie, program - jeżeli jego wartość jest istotna - powinien zostać zaewidencjonowany na koncie wartości niematerialnych i prawnych. W przypadku wytworzenia ustawa o rachunkowości nie daje możliwości spółce zaksięgowania programu komputerowego w ten sposób. Wynika to z definicji wartości niematerialnych i prawnych, która zastrzega (poza dwoma wyjątkami), że do tej grupy aktywów można zaliczyć te prawa majątkowe, które zostały nabyte przez jednostkę. Ponieważ programy komputerowe wytworzone przez firmę na własny użytek nie mogą być ujmowane jako aktywa, nie podlegają amortyzacji.


Koszty wytworzenia takiego programu zalicza się natomiast w trakcie jego tworzenia (np. wynagrodzenia pracowników) do bieżących okresów sprawozdawczych. Jeżeli firma poniosła w tym celu znaczne koszty i będzie użytkowany długoterminowo, należy je rozliczyć za pomocą konta „Czynne rozliczenia międzyokresowe”.


W przypadku odpłatnego nabycia oprogramowania ujmuje się je na koncie np. 020 „Wartości niematerialne i prawne” i amortyzuje. Należy pamiętać, że do jego wartości początkowej oprócz ceny nabycia zalicza się koszty instalacji, uruchomienia i testowania. Nie powiększają jej natomiast wydatki poniesione na przeszkolenie pracowników w zakresie korzystania z programu.


Jak zaksięgować oprogramowanie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »