| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Obniżona stawka VAT na dostawę gazu i energii elektrycznej

Obniżona stawka VAT na dostawę gazu i energii elektrycznej

Od 1 stycznia 2005 r. obniżoną do 0 proc. stawkę VAT stosować się będzie do dostaw gazu i energii elektrycznej. Z preferencji tej nie skorzystają jednak wszyscy, lecz tylko określone podmioty i jedynie w odniesieniu do określonych dostaw.


Możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT przewiduje dodany par. 7b do rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, obniżoną do 0 proc. stawkę podatku stosuje się do dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym do podmiotu, który na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, do którego dostarczane są te towary, a w przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsca stałego zamieszkania.

Taka sama stawka, czyli 0 proc., znajdzie zastosowanie do dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym do podmiotu, który na terytorium państwa trzeciego (czyli państwa pozaunijnego) posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, do którego dostarczane są te towary. W przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – decyduje miejsce stałego zamieszkania. Istotne jest jednak to, że obniżona do 0 proc. stawka VAT znajdzie zastosowanie, pod warunkiem że dostawy te nie zostały odpowiednio wykazane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów albo jako eksport towarów.

W zmienionym rozporządzeniu (Dz.U. Nr 273, poz. 2705) doprecyzowano również, że ilekroć jest mowa o systemie gazowym albo systemie elektroenergetycznym, rozumie się przez to system gazowy albo system elektroenergetyczny w znaczeniu określonym w ustawie Prawo energetyczne.  Nowe regulacje zaczną obowiązywać 1 stycznia 2005 r.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK