| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Obniżona stawka VAT na dostawę gazu i energii elektrycznej

Obniżona stawka VAT na dostawę gazu i energii elektrycznej

Od 1 stycznia 2005 r. obniżoną do 0 proc. stawkę VAT stosować się będzie do dostaw gazu i energii elektrycznej. Z preferencji tej nie skorzystają jednak wszyscy, lecz tylko określone podmioty i jedynie w odniesieniu do określonych dostaw.


Możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT przewiduje dodany par. 7b do rozporządzenia ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, obniżoną do 0 proc. stawkę podatku stosuje się do dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym do podmiotu, który na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, do którego dostarczane są te towary, a w przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsca stałego zamieszkania.

Taka sama stawka, czyli 0 proc., znajdzie zastosowanie do dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym do podmiotu, który na terytorium państwa trzeciego (czyli państwa pozaunijnego) posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, do którego dostarczane są te towary. W przypadku braku siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – decyduje miejsce stałego zamieszkania. Istotne jest jednak to, że obniżona do 0 proc. stawka VAT znajdzie zastosowanie, pod warunkiem że dostawy te nie zostały odpowiednio wykazane jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów albo jako eksport towarów.

W zmienionym rozporządzeniu (Dz.U. Nr 273, poz. 2705) doprecyzowano również, że ilekroć jest mowa o systemie gazowym albo systemie elektroenergetycznym, rozumie się przez to system gazowy albo system elektroenergetyczny w znaczeniu określonym w ustawie Prawo energetyczne.  Nowe regulacje zaczną obowiązywać 1 stycznia 2005 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK