| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy muszą zmienić uchwały niezgodne z prawem

Gminy muszą zmienić uchwały niezgodne z prawem

Gminy, które uzależniają zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców od zatrudnienia osób zameldowanych na ich terenie, powinny zmienić swoje uchwały.

 


Komisja Europejska zwróciła uwagę na niezgodność z prawem unijnym niektórych uchwał rad gmin będących podstawą udzielenia pomocy w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (pismo nr PL-0602/8/AP /MB7-2444/2007) tłumaczy jednak, że podniesiony przez Komisję problem nie jest związany z prawem podatkowym ani z zasadami udzielania pomocy publicznej, lecz dotyczy naruszania zasady swobodnego przepływu pracowników na terenie Unii.


Uchwały zawierające przepisy niezgodne z tą zasadą powinny zostać zmienione. Minister finansów wyjaśnił, że zmian w tym wypadku wymagają jedynie przepisy uchwał gminnych, w których występuje niezgodność z prawem unijnym. Zwrócił przy tym uwagę, że zmiany nie dotyczą kompetencji ministra finansów, ponieważ unijne przepisy traktatowe są bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich, które zobowiązują się do ich przestrzegania. Same rady gmin powinny zaś w taki sposób opracowywać programy pomocowe, by unikać wprowadzania zwolnień podatkowych, których stosowanie zależy od zatrudniania osób zameldowanych w danej gminie.


Obowiązywanie niezgodnych z prawem unijnym uchwał może rodzić poważne konsekwencje. W razie wszczęcia postępowania przez Komisję przedsiębiorcy mogą być zmuszeni do zwrotu pomocy wraz z odsetkami. Wówczas mieliby roszczenie cywilnoprawne w stosunku do gmin zgodnie z ogólną zasadą odpowiedzialności odszkodowawczej wobec podatników, którzy utracili dochody w wyniku błędnych przepisów.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK