| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gminy muszą zmienić uchwały niezgodne z prawem

Gminy muszą zmienić uchwały niezgodne z prawem

Gminy, które uzależniają zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców od zatrudnienia osób zameldowanych na ich terenie, powinny zmienić swoje uchwały.

 


Komisja Europejska zwróciła uwagę na niezgodność z prawem unijnym niektórych uchwał rad gmin będących podstawą udzielenia pomocy w formie zwolnienia z podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (pismo nr PL-0602/8/AP /MB7-2444/2007) tłumaczy jednak, że podniesiony przez Komisję problem nie jest związany z prawem podatkowym ani z zasadami udzielania pomocy publicznej, lecz dotyczy naruszania zasady swobodnego przepływu pracowników na terenie Unii.


Uchwały zawierające przepisy niezgodne z tą zasadą powinny zostać zmienione. Minister finansów wyjaśnił, że zmian w tym wypadku wymagają jedynie przepisy uchwał gminnych, w których występuje niezgodność z prawem unijnym. Zwrócił przy tym uwagę, że zmiany nie dotyczą kompetencji ministra finansów, ponieważ unijne przepisy traktatowe są bezpośrednio stosowane w państwach członkowskich, które zobowiązują się do ich przestrzegania. Same rady gmin powinny zaś w taki sposób opracowywać programy pomocowe, by unikać wprowadzania zwolnień podatkowych, których stosowanie zależy od zatrudniania osób zameldowanych w danej gminie.


Obowiązywanie niezgodnych z prawem unijnym uchwał może rodzić poważne konsekwencje. W razie wszczęcia postępowania przez Komisję przedsiębiorcy mogą być zmuszeni do zwrotu pomocy wraz z odsetkami. Wówczas mieliby roszczenie cywilnoprawne w stosunku do gmin zgodnie z ogólną zasadą odpowiedzialności odszkodowawczej wobec podatników, którzy utracili dochody w wyniku błędnych przepisów.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wiesława Kulig-Wyporska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »