| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Będą ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Rząd wydał wczoraj rozporządzenie w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na szkolenia.


ZMIANA PRAWA

Celem rozporządzenia jest określenie szczegółowych warunków udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na szkolenia. Chodzi tu o pomoc w formie odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zobowiązania podatkowego udzielaną na podstawie Ordynacji podatkowej. Wydane rozporządzenie zastępuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. i co do zasady utrzymuje dotychczasowe uregulowania.


Tak jak obecnie pomoc będzie mogła być udzielana na szkolenia specjalistyczne, które dotyczą bezpośrednio i wyłącznie stanowiska pracy danego pracownika u wspieranego podmiotu. Pomoc będzie udzielana również na szkolenia ogólne, które obejmują szkolenia teoretyczne i praktyczne, prowadzące do nabycia kwalifikacji.


Udzielenie pomocy na szkolenia nie podlega notyfikacji Komisji Europejskiej, pod warunkiem nieprzekroczenia wielkości pomocy brutto 1 mln euro na jedno szkolenie. Rozporządzenie określa dopuszczalne wielkości pomocy na szkolenia specjalistyczne i ogólne, które ulegają zwiększeniu w przypadku mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Limity te tak jak dotychczas będą wynosić 35 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą (w przypadku szkoleń specjalistycznych) i 60 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą (w przypadku szkoleń ogólnych - dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców odpowiednio 45 proc. i 80 proc.).


Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą na szkolenia obejmują koszty związane ze zorganizowaniem szkolenia, m.in. koszty wynagrodzenia, podróży i zakwaterowania osób prowadzących szkolenia, koszty materiałów i wyposażenia wykorzystywanych do szkolenia.


Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiące pomoc na szkolenia będą mogły być udzielane po spełnieniu przez przedsiębiorcę określonych warunków. Chodzi tu przede wszystkim o przedstawienie organowi udzielającemu pomocy szczegółowej dokumentacji kosztów szkolenia. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2007 r.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK