| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Będą ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Rząd wydał wczoraj rozporządzenie w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na szkolenia.


ZMIANA PRAWA

Celem rozporządzenia jest określenie szczegółowych warunków udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na szkolenia. Chodzi tu o pomoc w formie odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zobowiązania podatkowego udzielaną na podstawie Ordynacji podatkowej. Wydane rozporządzenie zastępuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. i co do zasady utrzymuje dotychczasowe uregulowania.


Tak jak obecnie pomoc będzie mogła być udzielana na szkolenia specjalistyczne, które dotyczą bezpośrednio i wyłącznie stanowiska pracy danego pracownika u wspieranego podmiotu. Pomoc będzie udzielana również na szkolenia ogólne, które obejmują szkolenia teoretyczne i praktyczne, prowadzące do nabycia kwalifikacji.


Udzielenie pomocy na szkolenia nie podlega notyfikacji Komisji Europejskiej, pod warunkiem nieprzekroczenia wielkości pomocy brutto 1 mln euro na jedno szkolenie. Rozporządzenie określa dopuszczalne wielkości pomocy na szkolenia specjalistyczne i ogólne, które ulegają zwiększeniu w przypadku mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Limity te tak jak dotychczas będą wynosić 35 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą (w przypadku szkoleń specjalistycznych) i 60 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą (w przypadku szkoleń ogólnych - dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców odpowiednio 45 proc. i 80 proc.).


Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą na szkolenia obejmują koszty związane ze zorganizowaniem szkolenia, m.in. koszty wynagrodzenia, podróży i zakwaterowania osób prowadzących szkolenia, koszty materiałów i wyposażenia wykorzystywanych do szkolenia.


Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiące pomoc na szkolenia będą mogły być udzielane po spełnieniu przez przedsiębiorcę określonych warunków. Chodzi tu przede wszystkim o przedstawienie organowi udzielającemu pomocy szczegółowej dokumentacji kosztów szkolenia. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2007 r.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »