| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zapłata znakami możliwa do końca 2008 roku

Zapłata znakami możliwa do końca 2008 roku

Uiszczanie opłaty skarbowej znakami zgromadzonymi przez podatników będzie możliwe do 31 grudnia 2008 r.


ZMIANA PRAWA

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrzyła wczoraj projekt rządowej nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej. Zasadniczym celem projektu jest przywrócenie możliwości zapłaty opłaty skarbowej przy użyciu znaków tej opłaty, które zostały zlikwidowane z początkiem 2007 roku.


- Wbrew wcześniejszym analizom okazało się, że liczba znaków opłaty skarbowej zgromadzonych przez podatników znacznie przekracza wcześniejsze szacunki. Ponieważ obecnie nie ma prawnej możliwości ich wykorzystania ani zwrotu, minister finansów podjął decyzję o przywróceniu znaków - uzasadniał w trakcie posiedzenia komisji Jacek Dominik, wiceminister finansów.

Dodał, że sposób wykorzystania znaków będzie taki sam jak przed ich likwidacją.


Resort pierwotnie chciał przywrócić znaki skarbowe do końca 2007 roku. Jednak posłowie zasiadający w komisji ostatecznie zdecydowali, że podatnicy będą mogli uiszczać opłatę skarbową za pomocą znaków do końca 2008 roku. Poprawkę taką zgłosił poseł Stanisław Stec. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów odnieśli się przychylnie do tej propozycji. Przedłużenie terminu na wykorzystanie znaków w swojej opinii zarekomendował także Związek Banków Polskich.


Posłowie przyjęli także poprawkę zaproponowaną przez przewodniczącą komisji, Aleksandrę Natalli-Świat. Zgodnie z tą propozycją, z opłaty skarbowej wyłączone będą czynności objęte opłatą konsularną. Wyłączenie ma dotyczyć tylko tych przypadków, w których w związku z dokonywaniem czynności urzędowej lub wydaniem zaświadczenia przez organ administracji publicznej w Polsce wykonywane są czynności konsularne, np. przekazanie korespondencji do urzędu, przekazanie dokumentu zainteresowanemu, za które konsul faktycznie pobiera opłaty konsularne.


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK