| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie zawsze można odstąpić od kary

Nie zawsze można odstąpić od kary

Brak naruszenia dyscypliny finansów oraz niska wartość kwestionowanego zamówienia publicznego nie pozwalają na odstąpienie od wymierzenia kary.


Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych określa, w jakich przypadkach komisja orzekająca może odstąpić od wymierzenia kary. Przepisy wskazują, że komisja powinna wtedy wziąć pod uwagę rodzaj i okoliczności naruszenia dyscypliny finansów publicznych lub właściwości i warunki osobiste sprawcy. Jako okoliczności łagodzące można uwzględnić m.in. wyróżnianie się przed popełnieniem naruszenia dyscypliny wzorowym spełnianiem obowiązków zawodowych.


Główna Komisja Orzekająca rozpatrująca odwołanie wniesione przez rzecznika dyscypliny stwierdziła, że za wyróżnianie się, o którym mówi art. 36 ust. 2 ustawy o odpowiedzialności, nie można uznać braku naruszenia dyscypliny finansów publicznych przed popełnieniem zarzucanego czynu.


Za szczególny przypadek, o którym stanowi ustawa, nie można również uznać niskiej wartości zamówienia publicznego, którego obwiniony udzielił z naruszeniem przepisów. Biorąc pod uwagę te ustalenia oraz stan faktyczny sprawy, GKO uchyliła orzeczenie I instancji.


Zdaniem komisji obwiniony, jako zamawiający, naruszył dyscyplinę finansów publicznych i przepisy prawa zamówień publicznych. Wskazał w opisie przedmiotu zamówienia znaki towarowe, co jest zabronione, a także dopuścił do udziału w postępowaniu jedynie tych oferentów, którzy w branży budowlanej działali trzy lata, co również jest wbrew przepisom. Naruszenia te stanowiły podstawę do uznania go winnym.


Sygn. akt. DF/GKO-4900-1/1/RN-1/07/145


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK