| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Węgiel, koks i gaz będą opodatkowane

Węgiel, koks i gaz będą opodatkowane

Projekt ustawy o akcyzie przewiduje m.in. objęcie tym podatkiem gazu ziemnego, węgla i koksu. Musimy się też liczyć ze wzrostem akcyzy na papierosy.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Finansów udostępniło na swojej stronie internetowej projekt nowej ustawy o akcyzie, która ma przynieść budżetowi dodatkowe wpływy z tytułu proponowanych zmian, około 1,7 mld zł w 2008 roku, a w 2009 roku około 2,6 mld zł. Potwierdziły się w ten sposób wcześniejsze informacje GP. Według projektu, wyrobami akcyzowymi będą tylko wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz samochody osobowe. Znikną więc z katalogu wyrobów akcyzowym m.in. kosmetyki, karty do gry, broń myśliwska i futra. W zamian opodatkowane akcyzą zostaną: gaz ziemny, węgiel i koks, przy czym zakłada się zwolnienie od akcyzy węgla i koksu do 1 stycznia 2012 r., a gazu ziemnego do 30 kwietnia 2014 r.


W latach 2008-2009 wzrośnie akcyza na papierosy oraz na tytoń do palenia. Obecnie tzw. inny tytoń do palenia jest opodatkowany stawką procentową liczoną od ceny detalicznej. Akcyza dla tego tytoniu jest niższa niż akcyza dla tytoniu do ręcznego sporządzania papierosów liczona w systemie mieszanym (według metody procentowo-kwotowej). W 2008 roku nastąpi wzrost akcyzy o 23,3 proc. na papierosy i o 9,4 proc. na tytoń do ręcznego sporządzania papierosów oraz o 38 proc. na inny tytoń do palenia. W 2009 roku będzie to wzrost - o 26,2 proc. na papierosy i o 26 proc. na tytoń do ręcznego sporządzania papierosów i o 28 proc. na inny tytoń do palenia.


BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK