| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Aktualności

Rok względnego spokoju podatkowego

Aktualizacja: 31.12.2007

Przypadający dziś ostatni dzień roku kalendarzowego skłania do zastanowienia się, jaki był ten mijający 2007 rok w sferze podatków? Otóż w kończącym się właśnie roku wystąpiła od dawna niespotykana sytuacja - nie było radykalnych zmian w podatkach dochodowych ani nawet ich zapowiedzi. »

Urząd musi tłumaczyć dokumenty

Aktualizacja: 31.12.2007

Organy podatkowe, które skierowały wezwanie o uzupełnienie braków formalnych do holenderskiej spółki, powinny zadbać o tłumaczenie dokumentu. »

Udostępnienie dokumentów podatkowych komornikom

Aktualizacja: 31.12.2007

Obowiązują już zmienione przepisy Ordynacji podatkowej oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. »

W Holandii wypłacany jest zasiłek rodzinny

Aktualizacja: 28.12.2007

Rząd holenderski, mając na uwadze pomoc rodzinie, proponuje wypłacanie zasiłku rodzinnego, którego wysokość zależy od liczby i wieku dzieci. »

Także stare spadki zwolnione są z podatku

Aktualizacja: 28.12.2007

Spadki otwarte po 12 maja 2006 r. również zwolnione są z podatku od spadków. Zwolnienie dotyczy nabywanych spadków przez członków najbliższej rodziny. Jeśli fiskus kwestionował zwolnienie, można odwoływać się od takiej decyzji. »

Darowizny tylko do 31 grudnia

Aktualizacja: 28.12.2007

Do 31 grudnia trzeba przekazać darowizny, które będą uprawniały do dokonania odliczeń w rocznym zeznaniu podatkowym za 2007 rok. »

Od nowego roku zmiany w VAT-R dotyczącym rejestracji

Aktualizacja: 28.12.2007

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie VAT. »

Potwierdzenie nie jest konieczne

Aktualizacja: 27.12.2007

Jeśli korekta faktury nie obniżała obrotu i została złożona w tym samym miesiącu co faktura pierwotna, podatnik nie musi posiadać potwierdzenia otrzymania korekty. »

PIT przesyłamy elektronicznie

Aktualizacja: 27.12.2007

Osoby fizyczne będą od 1 kwietnia 2008 r. przesyłać zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38 drogą elektroniczną. Od 1 stycznia podatnicy mogą występować do urzędów skarbowych o niezbędne zaświadczenia do składania e-deklaracji. Za przyznanie elektronicznego podpisu, który umożliwia składanie zeznań elektronicznych, trzeba zapłacić. »

Wyższy limit już w 2008 roku

Aktualizacja: 27.12.2007

Już w 2008 roku może zacząć obowiązywać nowy, wyższy limit zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych. »

Dane na płytach zastąpią paragony

Aktualizacja: 21.12.2007

Zmiana prawa - Pięcioletni okres przechowywania paragonów fiskalnych skrócony do roku, a docelowo przechowywanie danych w formie elektronicznej, to pomysł na uproszczenie obowiązków podatkowych. »

Nowy kłopot dla płatnika

Aktualizacja: 21.12.2007

Do końca stycznia 2008 r. płatnicy muszą złożyć deklarację roczną PIT-4R do właściwego urzędu skarbowego. Nowy druk zastąpił składane w ciągu roku deklaracje miesięczne na zaliczki pobierane za pracowników. Nie uprościło to rozliczeń, bo w deklaracji PIT-4R podaje się dane z poszczególnych miesięcy roku. »

We Włoszech ulgę prorodzinną odlicza pracodawca

Aktualizacja: 21.12.2007

Włoski system podatkowy przyznaje podatnikom tzw. ulgę prorodzinną, o wysokość której pracodawca może obniżyć wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. »

Nadużycia podatkowe w Unii

Aktualizacja: 21.12.2007

Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do koordynacji stosowanych przez nie rozwiązań dotyczących nadużyć podatkowych. »

Zwrotowi podlega cały podatek źle naliczony

Aktualizacja: 21.12.2007

Nieprawidłowe naliczenie VAT, powstałe przez niewłaściwą interpretację przepisów przez fiskusa, daje możliwość odzyskania podatku. Zwrotowi powinna podlegać cała kwota omyłkowo zapłaconego VAT. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Rutkowski

Partner w KDCP. Doświadczony Radca prawny i Doradca podatkowy z kilkunastoletnim doświadczeniem w tematyce VAT, akcyzy, opłaty paliwowej. I miejsce w kategorii akcyza rankingu Najlepszych Doradców Podatkowych 2015 roku Dziennika Gazeta Prawna. W latach 2012–2015 lider zespołu akcyzowego w PricewaterhouseCoopers. Wcześniej Deloitte i Ernst & Young. Doradca największych polskich i zagranicznych podmiotów z branż energetycznej, paliwowej, alkoholowej, tytoniowej, chemicznej i automotive. Członek Prezydium Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan – wiceprzewodniczący Grupy Akcyzowej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących akcyzy, opłaty paliwowej i procedury podatkowej. Prelegent na licznych konferencjach naukowych i branżowych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Finansów i Rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył również podyplomowe studia o specjalizacji podatkowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK