| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot kosztów musi wynikać z ustawy

Zwrot kosztów musi wynikać z ustawy

Przepisy dające prawo do ulg i zwolnień należy stosować ściśle, zwłaszcza że podstawową zasadą PIT jest powszechność opodatkowania.


Podatkowi dochodowemu od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatków.


Otrzymywane przez pracownika kwoty z tytułu używania pojazdu samochodowego dla potrzeb pracodawcy będące przychodem pracownika ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, od którego płatnik obowiązany jest pobrać zaliczkę. Resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską podkreślił jednocześnie, że funkcjonujący w przepisach ustawy o PIT katalog zwolnień przedmiotowych stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, na co zresztą wielokrotnie zwracał również uwagę Trybunał Konstytucyjny (pismo nr MJ-023-6399(2)07).


Obowiązujące zwolnienie obejmuje zwrot kosztów poniesionych przez pracownika dla potrzeb pracodawcy w jazdach lokalnych, o ile obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw. Regulacja ta ogranicza krąg podatników mogących skorzystać z tego zwolnienia do tych, którym przepisy odrębnych ustaw gwarantują możliwość przyznania prawa do zwrotu poniesionych kosztów, albo nakładają na pracodawcę obowiązek ich zwrotu. Takim zwolnieniem objęty jest np. zwrot kosztów z tytułu używania własnego samochodu dla celów pracodawcy w przypadku listonoszy.


Rozszerzająca interpretacja tego zwolnienia, polegająca na objęciu zwolnieniem od podatku otrzymanego przez pracownika zwrotu kosztów niewynikającego z przepisów innych ustaw - w ocenie urzędników Ministerstwa Finansów - nie jest możliwa. Oznaczałoby to bowiem podmiotowe rozszerzenie zakresu art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT. A to byłoby sprzeczne zarówno z wolą ustawodawcy, jak i opinią Trybunału Konstytucyjnego, który w orzeczeniu z 29 maja 1996 r. uznał wszelkie ulgi i zwolnienia przedmiotowe za odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania (sygn. akt K. 22/95).


Jednocześnie Ministerstwo Finansów przypomniało, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika.

Funkcjonujący w przepisach ustawy o PIT katalog zwolnień przedmiotowych stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, na co wielokrotnie zwracał uwagę Trybunał Konstytucyjny


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl


Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK