| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Handel w internecie jest opodatkowany

Handel w internecie jest opodatkowany

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą za pośrednictwem internetu mają takie same obowiązki podatkowe, jak przedsiębiorcy prowadzący firmy w sposób tradycyjny.


Firma w internecie to oszczędności związane m.in. z wynajęciem lokalu czy zatrudnianiem pracowników. W przypadku takich firm nie można mówić jednak o oszczędnościach podatkowych. Z prowadzeniem handlu przez internet wiążą się podobne obowiązki w zakresie podatków, jak z prowadzeniem każdego innego typu regularnej działalności gospodarczej.


Maria Kukawska, starszy konsultant w Accreo Taxand, podkreśliła, że handlując za pośrednictwem sieci w pierwszej kolejności należy pamiętać o konieczności rozliczania podatku dochodowego od przychodów związanych z prowadzoną działalnością.


- Co do zasady, obowiązek podatkowy w przypadku takich dostaw powstaje z dniem wydania rzeczy, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Ponieważ najczęściej jest tak, że podatnik wysyła zamówione przez kupujących towary za pośrednictwem poczty lub kuriera, w większości przypadków przychód powinien zostać rozpoznany i opodatkowany przez wysyłającego w momencie, gdy nadaje towar do zamawiającego - tłumaczyła Maria Kukawska.


Trzeba płacić VAT


Podmioty prowadzące regularną działalność gospodarczą są również czynnymi podatnikami VAT, jeżeli nie są objęte przewidzianymi przez ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwolnieniami, np. dla drobnych przedsiębiorców.


Według Marii Kukawskiej, podatnik dokonujący zwykłych dostaw towarów w kraju opodatkowuje je stawką stosowaną dla sprzedaży danego towaru w Polsce. Sytuacja komplikuje się w przypadku transakcji międzynarodowych.


- Jeżeli jest to sprzedaż do kraju leżącego poza UE, najczęściej mamy do czynienia z eksportem, który opodatkowany jest stawką VAT w wysokości 0 proc. Zastosowanie preferencyjnej zerowej stawki jest jednak uzależnione od spełnienia ustawowych warunków - przypomniała nasza rozmówczyni z Accreo Taxand.


Jej zdaniem w przypadku, gdy towar jest wysyłany do kraju UE, do osoby niebędącej podatnikiem w zakresie tej dostawy, dochodzi do tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski. Wówczas, jeśli wolumen sprzedaży do danego kraju jest mały, dostawy należy opodatkować w Polsce (choć można wybrać opodatkowanie według reguł kraju, do którego towar jest wysyłany).


Odsprzedaż to transakcja


W praktyce często zdarzają się sytuacje, gdy podatnik kupuje towary w internecie, a następnie - również za pośrednictwem sieci - odsprzedaje je z zyskiem. W takiej sytuacji, jak wskazał w rozmowie z nami Marek Wojda, doradca podatkowy z Baker & McKenzie, sprzedawcy prowadzący za pośrednictwem aukcji internetowych działalność zarobkową, polegającą na odsprzedaży uprzednio zakupionych towarów handlowych, powinni przeanalizować, czy czynności te nie stanowią działalności w rozumieniu przepisów podatkowych.


- Prowadzenie działalności za pośrednictwem internetu nie zwalnia z obowiązków podatkowych istniejących przy prowadzeniu jej w tradycyjny sposób. Należy do nich przede wszystkim zapłata podatku od dochodu uzyskanego z takiej działalności, a w trakcie roku podatkowego odprowadzanie zaliczek na PIT. Internetowi sprzedawcy mogą również podlegać obowiązkowej rejestracji dla celów VAT, choć przy niższych obrotach może mieć zastosowanie zwolnienie podmiotowe - tłumaczył Marek Wojda.


Dodał również, że ze statusem podatnika VAT wiąże się wiele obowiązków, tj. wystawianie faktur, prowadzenie ewidencji, składanie deklaracji. Niekiedy konieczne może się okazać zainstalowanie kasy fiskalnej. Z drugiej strony, jako zarejestrowany podatnik VAT sprzedawca będzie uprawniony do odliczania podatku naliczonego przy zakupach związanych z działalnością.


KARY ZA UCHYLANIE SIĘ OD OBOWIĄZKÓW PODATKOWYCH

Podatnicy, którzy uchylają sie od płacenia należności podatkowych, są narażeni na kary wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Ich wysokość wynosi:

- za przestępstwa skarbowe - 31,20 zł - 12 480 zł,

- za wykroczenia skarbowe - 93,60 zł - 18 720 zł.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK