| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT płacą udzielający porad prawnych

VAT płacą udzielający porad prawnych

Aby można było mówić o doradztwie podatkowym, czynność musi być wykonana w imieniu i na rzecz podatnika. Tylko wtedy jest opodatkowana VAT.


Podatnik zwrócił się do organów podatkowych o udzielenie interpretacji podatkowej. Twierdził, że prowadzenie przez niego ksiąg podatkowych i wypełnianie deklaracji to czynności zwolnione z VAT. Wskazywał przy tym na unormowania art. 113 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że do wartości sprzedaży opodatkowanej nie zalicza się odpłatnego świadczenia usług zwolnionych z podatku. Podkreślał również, że nie wykonuje tych czynności w imieniu i na rzecz podatników, bo nie podpisuje deklaracji i nie doradza w tym zakresie.


Organy podatkowe nie zgodziły się z tym stanowiskiem. Podkreśliły, że po nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym czynności wykonywane przez podatnika zaliczane są do doradztwa podatkowego. Wcześniej wystąpiło wyraźne wyłączenie ustawowe polegające na tym, iż do czynności doradztwa podatkowego nie zaliczało się czynności wykonywanych w imieniu i na rzecz podatnika, polegających wyłącznie na prowadzeniu ksiąg bądź innych ewidencji oraz sporządzaniu deklaracji. Podatnik wniósł zatem skargę do sądu.


WSA w Opolu przyznał mu rację. Podkreślił, że podatnik nie prowadzi ksiąg podatkowych w imieniu i na rzecz podatników. Nie udziela także porad, nie wydaje opinii i nie udziela pomocy w tym zakresie.


Zdaniem sądu są to warunki konieczne, by daną czynność zaliczyć do czynności doradztwa podatkowego.


Sygn. akt I SA/Op 348/06


KATARZYNA PASZEK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK