| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus ma trzy lata na odzyskanie podatku

Fiskus ma trzy lata na odzyskanie podatku

Zobowiązanie podatkowe wynikające z decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej przedawnia się dopiero po upływie trzech lat liczonych od końca roku, w którym decyzję doręczono.


Decyzję o odpowiedzialności osoby trzeciej organ podatkowy musi wydać w odpowiednim terminie. Czas na ściągnięcie należności również jest ograniczony.


Katarzyna Mateja, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Krystian Ślązak, Arkadiusz Robert Zapiór i Partnerzy w Katowicach (zrzeszona w Consortio LEX), wyjaśnia, że urzędy skarbowe nie mogą wydać skutecznej decyzji orzekającej o odpowiedzialności za zaległości podatkowe osoby trzeciej, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło pięć lat.


- Zatem jeżeli podatnik złożył zeznania roczne za 2002 rok do 30 kwietnia 2003 r. i podatek z niego wynikający nie został zapłacony, to przeprowadzenie postępowania, wydanie i doręczenie decyzji musi nastąpić w terminie do 31 grudnia 2008 r. - mówi Katarzyna Mateja.


Przedawnienie prawa do wydania decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej należy odróżnić od przedawnienia zobowiązania wynikającego z tej decyzji.


- W przypadku skutecznego doręczenia decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej, organ podatkowy może domagać się zapłaty wynikającego z niej zobowiązania przez okres trzech lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym decyzję doręczono - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Zwraca uwagę, że chodzi tu o ostatni dzień grudnia trzeciego roku po tym, w którym decyzję o odpowiedzialności osoby trzeciej doręczono.


- Przedawnienie takie wywołuje skutki prawne wyłącznie wobec osoby trzeciej i nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności podatnika, która może istnieć nadal - podkreśla Katarzyna Mateja.


Dodaje, że fizyczne wydłużenie tych terminów może nastąpić wskutek zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązania osoby trzeciej, co możliwe jest tylko w związku z odroczeniem terminu płatności lub rozłożeniem na raty. Jego przerwanie następuje w wyniku ogłoszenia upadłości lub zastosowania środka egzekucyjnego.


- Hipoteka przymusowa i zastaw skarbowy nie wpływają na przedawnienie zobowiązania osoby trzeciej. Trzeba również zauważyć, że wygaśnięcie zobowiązania pierwotnego dłużnika, w tym wskutek przedawnienia, powoduje również zwolnienie z odpowiedzialności osoby trzeciej, a wydana decyzja staje się bezprzedmiotowa - mówi Katarzyna Mateja.


Dodaje, że egzekucja prowadzona po terminie przedawnienia jest bezskuteczna.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK