| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stawka minimalna zostanie obniżona

Stawka minimalna zostanie obniżona

146,33 zł za 1 tys. sztuk, zamiast dotychczasowych 150 zł ma wynieść minimalna stawka akcyzy na papierosy.


ZMIANA PRAWA


Resort finansów opublikował projekt nowego rozporządzenia w sprawie minimalnej stawki akcyzy na papierosy. Wynika z niego, że akcyza na papierosy nie może być niższa niż 146,33 zł na 1 tys. sztuk. Akcyza na takim poziomie naliczana byłaby dla papierosów sprzedawanych w 2007 roku w cenach detalicznych nieprzekraczających 3,89 zł za 20 sztuk.


Rozporządzenie przygotowano w oparciu o delegację ustawową wynikającą z art. 73 ust. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.). Przewiduje on, że minister finansów może określić minimalną stawkę akcyzy na papierosy w wysokości 90 proc. całkowitej kwoty podatku akcyzowego naliczonego od ceny równej najpopularniejszej kategorii cenowej.


Najpopularniejszą kategorią cenową (NKC) jest kategoria cenowa, na którą istniał największy popyt rynkowy i która osiągnęła najwyższą sprzedaż w okresie poprzedniego roku kalendarzowego, obliczona według liczby sprzedawanych papierosów, na podstawie maksymalnych cen detalicznych (wydrukowanych na opakowaniach jednostkowych), w przeliczeniu na 1 tys. sztuk, ustalana na dzień 1 stycznia każdego następnego roku.


Najpopularniejsza kategoria cenowa odpowiada cenie, po której sprzedano największą liczbę papierosów w okresie 12 miesięcy roku kalendarzowego poprzedzającego dzień 1 stycznia danego roku. Na podstawie danych zebranych przez Ministerstwo Finansów ustalono, że największym popytem rynkowym i największą sprzedażą w 2006 roku cieszyły się papierosy w cenie 4,85 zł za 20 sztuk, co odpowiada kwocie 242,50 zł za 1 tys. sztuk. Całkowity podatek akcyzowy, wyliczony dla NKC papierosów, w systemie mieszanym według obowiązujących aktualnie stawek akcyzy, tj. stawki kwotowej wynoszącej 80,87 zł/1 tys. sztuk i procentowej 33,70 proc. wynosi 162,59 zł na 1 tys. sztuk. Stąd minimalna stawka akcyzy wynosi 146,33 zł/1 tys. sztuk.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK