| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Potrzebna profesjonalna kontrola i audyt

Potrzebna profesjonalna kontrola i audyt

Polska do 2013 roku może otrzymać z UE 67 mld euro. Prawidłowość wydatkowania tych środków mają zapewnić profesjonalne służby kontroli wewnętrznej i audytu.


Państwa członkowskie wydają prawie 80 proc. wszystkich środków unijnych. Jak twierdzi Jacek Uczkiewicz, polski członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, obszarami największego ryzyka nieprawidłowości finansowych są przede wszystkim: wspólna polityka rolna, programy strukturalne i polityki wewnętrzne. Badania kontrolne transakcji przeprowadzone przez Trybunał wskazują na poważne słabości systemów kontroli wewnętrznej w instytucjach państw członkowskich, nazbyt skomplikowane, niejasne procedury przyznawania i rozliczania środków przez Komisję Europejską, a także nieprzestrzeganie wewnętrznych procedur, np. o zamówieniach publicznych.


Zdaniem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, wydawanie około 80 proc. środków unijnych nie jest jeszcze należycie kontrolowane.


- Nie oznacza to jednak, że środki te są marnotrawione, ale że ich wydawanie jest obarczone poważnymi nieprawidłowościami, które uniemożliwiają Trybunałowi wydanie poświadczenia wiarygodności bez zastrzeżeń - stwierdził Jacek Uczkiewicz.


Należy przy tym pamiętać, że Trybunał jest uprawniony wyłącznie do przeprowadzania audytu działania Komisji i jej podległych instytucji.


Wyjaśnił również, że kontrole u tzw. finalnych beneficjentów często wykonywane są wspólnie z przedstawicielami organów kontrolnych danego państwa. Natomiast wnioski i zalecenia dotyczące poszczególnych państw Europejski Trybunał Obrachunkowy formułuje wyłącznie pod adresem Komisji Europejskiej.


Polska w latach 2007-2013 może otrzymać nawet 67 mld euro z budżetu Unii Europejskiej.


- Aby nie dopuścić do błędów w wydatkowaniu tych środków, konieczne są profesjonalne służby kontroli wewnętrznej i audytu o odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu - podkreślił Jacek Uczkiewicz.


Przedstawione zagadnienia były omawiane podczas konferencji w Katowicach, poświęconej nadzorowi, kontroli i audytowi w miastach, zorganizowanej przez Urząd Miasta Katowice, Unię Metropolii Polskich, Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Gazeta Prawna sprawowała patronat medialny nad konferencją.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK