| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Diety związkowców zwolnione z opodatkowania

Diety związkowców zwolnione z opodatkowania

Wiele organów podatkowych uznaje, że diety wypłacane działaczom związkowym są zwolnione z PIT do wysokości ustawowego limitu. Wydawane są też jednak interpretacje niekorzystne dla związkowców.


Organy podatkowe nie są jednomyślne przy wydawaniu interpretacji przepisów regulujących opodatkowanie diet za wykonywanie niektórych obowiązków społecznych i obywatelskich. Chodzi w tym przypadku o art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej ustawa o PIT). Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł.


Niektóre organy podatkowe uważają, że diety wypłacane związkowcom nie powinny korzystać ze zwolnienia przewidzianego w ustawie. Takie stanowisko zajęła np. Izba Skarbowa w Opolu (pismo nr PF-II/41171-0021/06, z 8 grudnia 2006 r.). W wyjaśnieniach tych stwierdzono m.in., że pełnienia funkcji we władzach związków zawodowych nie należy utożsamiać z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. Jak podkreślono, działacze związków nie reprezentują całej społeczności, natomiast reprezentują pewną grupę zawodową. Nie sprawują także funkcji publicznych, gdyż nie zawiadują sprawami państwowymi i nie uczestniczą w działaniu instytucji publicznej. Wobec tego płatnik dokonujący wypłat przewodniczącemu związków zawodowych z tytułu diet zobowiązany jest pobrać zaliczkę na podatek pomniejszoną o koszty uzyskania przychodów oraz o składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe.


Po opublikowaniu przez Gazetą Prawną interpretacji Izby Skarbowej w Opolu do redakcji GP przesłano osiem interpretacji podatkowych różnych urzędów skarbowych. Z interpretacji tych - generalnie - wynika, że diety wypłacane związkowcom jednak mogą być uznane za zwolnione z opodatkowania. I tak np. Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach podkreślił, że pełnienie obowiązków społecznych lub obywatelskich oznacza wykonywanie zadań publicznych i państwowych. Ustawowe zwolnienie dotyczy więc również diet wypłacanych działaczom związkowym (wyjaśnienia nr DP III-825/401/2000, z 20 lipca 2000 r.). Jednocześnie urząd zaznaczył, że niektóre osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie, niezależnie od diet, otrzymują za wykonywanie tych czynności wynagrodzenia. Wynagrodzenia te stanowią przychód i są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o PIT.


Także Urząd Skarbowy Warszawa-Wola stwierdził, że diety na pokrycie wydatków z tytułu pełnienia obowiązków społecznych przewodniczącego zrzeszenia związków zawodowych są zwolnione z PIT (wyjaśnienia nr US.40RPŁ /415/35/2006 z 28 czerwca 2006 r.). Podobnie Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie uznał, że diety wypłacane przewodniczącemu rady związków zawodowych korzystają ze zwolnienia podatkowego (wyjaśnienia nr D-2 /415-14/07).


Korzystne dla działaczy związkowych interpretacje wydały również: Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki (wyjaśnienia nr PD II/415/1/114/06 z 22 listopada 2006 r.), Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście (wyjaśnienia nr PB2/415-66/06/AS z 6 listopada 2006 r.), Urząd Skarbowy Łódź-Widzew (wyjaśnienia nr IX-005/351/Z/K/06 z 20 lutego 2007 r.), Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie (wyjaśnienia nr I US XVII /415/135/06 z 27 listopada 2006 r.) i Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście (wyjaśnienia nr ZD/415-56/06 z 22 grudnia 2006 r.).


Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK