| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek należny można zmniejszyć

Podatek należny można zmniejszyć

Odliczenie podatku naliczonego przy imporcie usług następuje w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu tych usług.


Przy imporcie usług powstaje dla usługobiorcy obowiązek wykazania VAT należnego, który stanowi jednocześnie VAT naliczony, który podlega odliczeniu. Kwotę podatku naliczonego stanowi bowiem kwota podatku należnego od importu usług. Import usług to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca. Przy imporcie usług podatnikami są też osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.


Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy od importu usług. Ogólna zasada określa, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.


Regulacje te stosuje się odpowiednio do importu usług, co oznacza, że powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu następuje z chwilą wystawienia faktury przez podmiot zagraniczny, nie później niż siódmego dnia od daty wykonania usługi. Niekiedy istnieje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Dotyczy to nie tylko usług świadczonych na terenie kraju, ale też importu usług (np. usług ochrony osób, ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej). Wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania przez polskiego usługobiorcę całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.


Bogdan ŚwiĄder

bogdan.swiader@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK