| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Co drugi podatnik cierpi na PIT-bóle

Co drugi podatnik cierpi na PIT-bóle

Prawie połowa podatników miała w tym roku problemy z wypełnianiem rocznego zeznania podatkowego - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.


Ankieterzy badali podatników w połowie maja, już po zakończeniu rozliczeń z fiskusem z podatku od dochodów osobistych za 2006 r. Okazuje się, że choć z fiskusem rozliczamy się od kilkunastu już lat, to liczba podatników, dla których wypełnienie PIT było w tym roku bardzo trudne lub raczej trudne, była o 5 pkt proc. wyższa niż przed rokiem. Najgorzej pod tym względem oceniliśmy jednak PIT-owanie w badaniu przeprowadzonym w maju 2000 r., kiedy do trudności z wypełnieniem rocznego zeznania podatkowego przyznało się aż 71 proc. podatników.

Od zeszłego roku nie zmieniła się liczba osób, które nie miały większych trudności z rozliczeniem z fiskusem. Za raczej łatwe i bardzo łatwe uznało je 40 proc. ankietowanych.

Co czwarty badany (26 proc.) rozliczający się w tym roku samodzielnie deklaruje, że przy wypełnianiu formularza podatkowego nie korzystał z niczyjej pomocy. Prawie co trzeci (31 proc.) przyznaje, że pomogła mu w tym najbliższa rodzina. Najliczniejszą grupę (aż 43 proc.) stanowią ci, którym wypełnić PIT pomagały inne osoby.

Ankieterzy CBOS zapytali też o to, jak korzystaliśmy z ulg. Okazuje się, że po zniesieniu najpopularniejszej od lat ulgi remontowej pałeczkę pierwszeństwa w rankingu popularności odliczeń przejęła ulga za wydatki na dostęp do internetu. Odpisała ją prawie połowa (48 proc.) podatników korzystających z ulg. W sumie ulgi wykazał w PIT co czwarty ankietowany. To gwałtowny spadek w porównaniu z ankietą z poprzedniego roku, kiedy do korzystania z ulg przyznało się 54 proc. badanych. Ten spadek to w głównej mierze efekt likwidacji wspomnianej już ulgi remontowej. Nieliczne ulgi, z których możemy jeszcze korzystać, są znacznie niższe, a przez to mniej popularne.

Sondaż przeprowadzono 11-14 maja 2007 r. na liczącej 946 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK