| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba dokładnie ustalić wielkość firmy

Trzeba dokładnie ustalić wielkość firmy

Aparat skarbowy jest szkolony w zakresie udzielania pomocy publicznej. Dotyczy to m.in. zwolnień podatkowych dla firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych.


Podmioty udzielające pomocy są odpowiedzialne za to, by wsparcie było stosowane zgodnie z przepisami o pomocy publicznej. Aparat skarbowy jest szkolony w zakresie przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej. Dotyczy to przede wszystkim zwolnień podatkowych adresowanych do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Dlatego - zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów wynikającą z odpowiedzi na interpelację poselską - w prowadzonych w tym roku szkoleniach zostanie poświęcona większa uwaga kwestiom dotyczącym ustalania wielkości przedsiębiorstw (pismo nr FG5-0602-7/KK /85/07/2722-MB7).


Obecnie organy udzielające pomocy nie wymagają od przedsiębiorcy przedłożenia dokumentów pozwalających na ustalenie ich wielkości (bilansu, informacji określających stan zatrudnienia, powiązania pomiędzy przedsiębiorcami), a opierają się tylko na oświadczeniach przedsiębiorców określających ich wielkość.


Tymczasem samo określenie wielkości przedsiębiorcy powinno następować nie tylko w odniesieniu do kryterium zatrudnienia, rocznego obrotu i całkowitego bilansu rocznego. Poza tymi parametrami należy też uwzględnić tzw. kryterium zależności, czyli ustalić powiązanie przedsiębiorcy z innymi podmiotami. W tym zakresie bowiem różnicuje się przedsiębiorstwa na niezależne, partnerskie (stowarzyszone) i związane.


O zaliczeniu niezależnego przedsiębiorstwa do kategorii średnich, małych lub mikroprzedsiębiorstw decydują wyłącznie wskaźniki takiej firmy. Z kolei w przypadku przedsiębiorstwa partnerskiego i związanego pod uwagę brane są nie tylko wskaźniki przedsiębiorstwa ubiegającego się o wsparcie, ale także przedsiębiorstw pozostających z tym przedsiębiorcą w układzie przedsiębiorstw partnerskich lub związanych.


W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów wskazano, że w celu określenia progu zatrudnienia oraz pułapów finansowych przedsiębiorcy przyjmuje się dane roczne za ostatni zatwierdzony okres obrachunkowy. W przypadku gdy na ostatni dzień bilansu wskaźniki zatrudnienia, obrotu i rocznej sumy bilansowej przekraczają lub spadają poniżej progu określonego dla danej kategorii przedsiębiorstw, uzyskanie lub utrata statusu średniego, małego lub mikroprzedsiębiorstwa nastąpi tylko wtedy, gdy zjawisko to powtórzy się w ciągu dwóch następujących po sobie lat.


W przypadku przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność w specjalnej strefie ekonomicznej jego wielkość powinno się określać na dzień wydania zezwolenia na działalność w strefie.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK