| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba dokładnie ustalić wielkość firmy

Trzeba dokładnie ustalić wielkość firmy

Aparat skarbowy jest szkolony w zakresie udzielania pomocy publicznej. Dotyczy to m.in. zwolnień podatkowych dla firm działających w specjalnych strefach ekonomicznych.


Podmioty udzielające pomocy są odpowiedzialne za to, by wsparcie było stosowane zgodnie z przepisami o pomocy publicznej. Aparat skarbowy jest szkolony w zakresie przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej. Dotyczy to przede wszystkim zwolnień podatkowych adresowanych do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Dlatego - zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów wynikającą z odpowiedzi na interpelację poselską - w prowadzonych w tym roku szkoleniach zostanie poświęcona większa uwaga kwestiom dotyczącym ustalania wielkości przedsiębiorstw (pismo nr FG5-0602-7/KK /85/07/2722-MB7).


Obecnie organy udzielające pomocy nie wymagają od przedsiębiorcy przedłożenia dokumentów pozwalających na ustalenie ich wielkości (bilansu, informacji określających stan zatrudnienia, powiązania pomiędzy przedsiębiorcami), a opierają się tylko na oświadczeniach przedsiębiorców określających ich wielkość.


Tymczasem samo określenie wielkości przedsiębiorcy powinno następować nie tylko w odniesieniu do kryterium zatrudnienia, rocznego obrotu i całkowitego bilansu rocznego. Poza tymi parametrami należy też uwzględnić tzw. kryterium zależności, czyli ustalić powiązanie przedsiębiorcy z innymi podmiotami. W tym zakresie bowiem różnicuje się przedsiębiorstwa na niezależne, partnerskie (stowarzyszone) i związane.


O zaliczeniu niezależnego przedsiębiorstwa do kategorii średnich, małych lub mikroprzedsiębiorstw decydują wyłącznie wskaźniki takiej firmy. Z kolei w przypadku przedsiębiorstwa partnerskiego i związanego pod uwagę brane są nie tylko wskaźniki przedsiębiorstwa ubiegającego się o wsparcie, ale także przedsiębiorstw pozostających z tym przedsiębiorcą w układzie przedsiębiorstw partnerskich lub związanych.


W wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów wskazano, że w celu określenia progu zatrudnienia oraz pułapów finansowych przedsiębiorcy przyjmuje się dane roczne za ostatni zatwierdzony okres obrachunkowy. W przypadku gdy na ostatni dzień bilansu wskaźniki zatrudnienia, obrotu i rocznej sumy bilansowej przekraczają lub spadają poniżej progu określonego dla danej kategorii przedsiębiorstw, uzyskanie lub utrata statusu średniego, małego lub mikroprzedsiębiorstwa nastąpi tylko wtedy, gdy zjawisko to powtórzy się w ciągu dwóch następujących po sobie lat.


W przypadku przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność w specjalnej strefie ekonomicznej jego wielkość powinno się określać na dzień wydania zezwolenia na działalność w strefie.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK