| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od oprogramowania trzeba zapłacić podatek

Od oprogramowania trzeba zapłacić podatek

Bank powinien pobrać od zagranicznego kontrahenta i zapłacić 20 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu praw autorskich do programu komputerowego.


Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór, który dotyczył obowiązku zapłaty przez Nordea Bank Polska zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu zakupu licencji. Licencję na korzystanie z oprogramowania komputerowego stanowiącego podstawę systemu transakcyjnego bank nabył w 2000 roku. Zdaniem organów podatkowych w wyniku nabycia licencji zostały przeniesione na bank autorskie prawa majątkowe do oprogramowania. W związku z tym to na banku spoczywał obowiązek pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego 20 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego.

W ocenie organów podatkowych każda implantacja programu do pamięci ROM lub RAM komputera mieści się w pojęciu jego zwielokrotnienia i stanowi korzystanie z cudzych praw autorskich. Dotyczyło to także kopiowania i operacji zdalnego terminalu transakcyjnego.

Podatnik był innego zdania. Podkreślał, że zgodnie z umową licencyjną zawartą z dostawcą programu bank nabył prawo do użytkowania oprogramowania wyłącznie na potrzeby własne. W tym zakresie mieściło się także przeniesienie oprogramowania z nośników dostarczonych przez twórcę oprogramowania, jak również jego zainstalowanie na centralnym serwerze banku, z którym łączyły się inne komputery pracujące jako końcówki systemu transakcyjnego Globus.

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę banku i nie podzielił stanowiska spółki w żadnym z zarzutów. Zdaniem sądu bank nie dopełnił obowiązków, ponieważ powinien pobrać i wpłacić do urzędu skarbowego 20 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty zagranicznemu podmiotowi należności za korzystanie z praw autorskich.

Zdaniem Józefa Banacha, radcy prawnego PricewaterhouseCoopers, wyrok nie zmienia obecnego status quo.

- Ustawa o podatku dochodowym w bardzo szerokim zakresie odnosi się do przychodów z praw autorskich. Jeżeli podatnik kupuje jakieś oprogramowanie na własność, to podlega opodatkowaniu. Jeśli nie nabywa go na własność, oznacza to, że korzysta z praw do oprogramowania, a w konsekwencji również podlega ustawom o podatku dochodowym. Bez znaczenia jest natomiast fakt, czy jest to licencja ustawowa czy inna - podsumował Józef Banach.


Sygn. akt II FSK 745/06


Aleksandra Tarka, Łukasz Zalewski

gp@infor.pl

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK