| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od oprogramowania trzeba zapłacić podatek

Od oprogramowania trzeba zapłacić podatek

Bank powinien pobrać od zagranicznego kontrahenta i zapłacić 20 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu praw autorskich do programu komputerowego.


Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór, który dotyczył obowiązku zapłaty przez Nordea Bank Polska zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu zakupu licencji. Licencję na korzystanie z oprogramowania komputerowego stanowiącego podstawę systemu transakcyjnego bank nabył w 2000 roku. Zdaniem organów podatkowych w wyniku nabycia licencji zostały przeniesione na bank autorskie prawa majątkowe do oprogramowania. W związku z tym to na banku spoczywał obowiązek pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego 20 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego.

W ocenie organów podatkowych każda implantacja programu do pamięci ROM lub RAM komputera mieści się w pojęciu jego zwielokrotnienia i stanowi korzystanie z cudzych praw autorskich. Dotyczyło to także kopiowania i operacji zdalnego terminalu transakcyjnego.

Podatnik był innego zdania. Podkreślał, że zgodnie z umową licencyjną zawartą z dostawcą programu bank nabył prawo do użytkowania oprogramowania wyłącznie na potrzeby własne. W tym zakresie mieściło się także przeniesienie oprogramowania z nośników dostarczonych przez twórcę oprogramowania, jak również jego zainstalowanie na centralnym serwerze banku, z którym łączyły się inne komputery pracujące jako końcówki systemu transakcyjnego Globus.

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę banku i nie podzielił stanowiska spółki w żadnym z zarzutów. Zdaniem sądu bank nie dopełnił obowiązków, ponieważ powinien pobrać i wpłacić do urzędu skarbowego 20 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty zagranicznemu podmiotowi należności za korzystanie z praw autorskich.

Zdaniem Józefa Banacha, radcy prawnego PricewaterhouseCoopers, wyrok nie zmienia obecnego status quo.

- Ustawa o podatku dochodowym w bardzo szerokim zakresie odnosi się do przychodów z praw autorskich. Jeżeli podatnik kupuje jakieś oprogramowanie na własność, to podlega opodatkowaniu. Jeśli nie nabywa go na własność, oznacza to, że korzysta z praw do oprogramowania, a w konsekwencji również podlega ustawom o podatku dochodowym. Bez znaczenia jest natomiast fakt, czy jest to licencja ustawowa czy inna - podsumował Józef Banach.


Sygn. akt II FSK 745/06


Aleksandra Tarka, Łukasz Zalewski

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »