| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szansa na szybszy zwrot różnicy podatku

Szansa na szybszy zwrot różnicy podatku

Posłowie chcą skrócić termin zwrotu VAT z obecnych 60 do 50 dni. Zgodnie z projektem rządowym podatnicy musieliby czekać na zwrot aż 70 dni.


ZMIANA PRAWA

Resort finansów w nowelizacji ustawy o VAT zaproponował ustalenie podstawowego terminu zwrotu podatku na 70 dni, co oznaczałoby jego wydłużenie o 10 dni. Zmiana ta od początku sejmowych prac nad projektem budziła kontrowersje. Dlatego w podkomisji sejmowej rozpatrującej projekt zamiast wydłużać, posłowie skrócili podstawowy termin zwrotu VAT. Poselską poprawkę pozytywnie ocenia Halina Kwiatkowska, radca prawny i partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, oddział w Krakowie.


- Rządowa propozycja wydłużenia podstawowego okresu zwrotu VAT do 70 dni nie spełnia oczekiwań podatników. Nie znajduje też racjonalnego uzasadnienia, poza oczywiście względami polityki fiskalnej. Nie przekonują argumenty o zapobieganiu w ten sposób wyłudzeniom zwrotu VAT ani o konieczności zapewnienia organom skarbowym odpowiedniego czasu na weryfikację zasadności zwrotów - ocenia nasza rozmówczyni.


Zwraca uwagę, że wpływy z VAT wykazują tendencję wzrostową. Oczekiwanie zatem przedsiębiorców na realizację postulatu przyspieszenia terminów zwrotów powinno zostać zrealizowane.


Szybszy zwrot nie jest jeszcze przesądzony. Aby zmiana mogła znaleźć się w nowelizacji, musi ją zaakceptować sejmowa Komisja Finansów Publicznych.


Inne proponowane przez resort zmiany dotyczące rozliczania zwrotów będą korzystne dla podatników, którzy nie dokonali czynności opodatkowanych w danym okresie rozliczeniowym. Zgodnie z nowelizacją, będą oni mieli możliwość otrzymania zwrotu podatku w terminie 180 dni. Oznacza to, że podatnik będzie decydować o tym, czy kwotę podatku naliczonego przeniesie do rozliczenia na następny okres, czy też wystąpi o jej zwrot. Dziś kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK