| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Także konkubent może korzystać z preferencji

Także konkubent może korzystać z preferencji

Konkubenci, jako osoby pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim, mogą skorzystać ze zwolnienia podatkowego przy darowiźnie praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego.


Do 31 grudnia 2006 r. zwolnione od podatku było nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego przez małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo oraz osobę pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem tego rachunku, pod warunkiem przeznaczenia środków z tego rachunku na cele mieszkaniowe. Od 1 stycznia tego roku z kręgu podmiotów zwolnionych wykreślono m.in. małżonka, ograniczając je do osoby pozostającej faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim.


Samo przeniesienie - w okresie oszczędzania - praw i obowiązków posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego na osobę bliską, która nie posiada takiego rachunku, jest możliwe na podstawie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw. Jak wyjaśnił resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 6821), ustawa ta definiuje jednocześnie pojęcie osoby bliskiej, do której zalicza małżonka, który nie pozostaje z posiadaczem rachunku we wspólności ustawowej, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo oraz osobę, która pozostaje faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim. W tym kontekście sformułowanie „osoba, która pozostaje faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim” dotyczy zatem osoby pozostającej w nieformalnym związku (konkubiny i konkubenta), a nie małżonka. Zwolnienie, o którym mowa w zmienionym przepisie art. 4 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, do końca ubiegłego roku obejmowało ten sam krąg osób bliskich, na rzecz których może nastąpić przeniesienie praw i obowiązków posiadacza rachunku. Jak podkreślił minister finansów, krąg podmiotów korzystających ze zwolnienia - w obecnym i poprzednim stanie prawnym - jest skorelowany z przepisami ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego dotyczącymi praw do rachunku oszczędnościowokredytowego w kasie mieszkaniowej.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »