| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > O statusie rodzica decyduje wyrok

O statusie rodzica decyduje wyrok

Jeśli w wyroku rozwodowym sąd przyznał władzę rodzicielską jednemu rodzicowi, to on będzie mógł wypełnić PIT jako samotnie wychowujący dziecko.


Izba Skarbowa w Łodzi rozstrzygnęła kwestię rozliczenia podatkowego osoby samotnie wychowującej dziecko.


Sąd okręgowy w wyroku rozwodowym zamieścił rozstrzygnięcie dotyczące władzy rodzicielskiej. Powierzył ją obojgu rodzicom ustalając, że miejscem pobytu dziecka będzie miejsce zamieszkania matki. Córka zameldowana jest u ojca. W związku z tym to on chciałby rozliczyć się jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.


Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) przez osobę samotnie wychowującą dzieci rozumie się rodzica albo opiekuna prawnego stanu wolnego: pannę, kawalera, osobę rozwiedzioną, wdowę oraz wdowca. Ponieważ status osoby rozwiedzionej kreuje wyrok rozwodowy, za osobę samotnie wychowującą dzieci uznać należy tę osobę, której w wyroku powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej. W omawianej sprawie oboje rodzice zajmują się wychowaniem dziecka. Nie ma zatem podstaw do stwierdzenia, że podatnik ponosi wyłączne trudy rodzicielstwa - jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jednocześnie określając miejsce zamieszkania dziecka, sąd wskazał miejsce zamieszkania matki.


W odniesieniu do osoby rozwiedzionej samotnie wychowującej dzieci o uprawnieniu do szczególnego opodatkowania przesądza tytuł prawny, jakim jest orzeczenie sądowe.


Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr PB I-3/4117/IN-14/US/2007/AA)


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »