| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dyskryminacja firm jest zabroniona

Dyskryminacja firm jest zabroniona

Mniej korzystne dla podmiotów zagranicznych przepisy dotyczące zwolnienia z podatku źródłowego wypłacanych dywidend to ograniczenie swobody przepływu kapitału.


Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) wydał 7 czerwca 2007 r. opinię w sprawie Amurta (C379/05). Dotyczy ona zagadnienia zgodności holenderskich przepisów o podatku źródłowym od dywidend wypłacanych podmiotom zagranicznym z zasadą swobody przepływu kapitału.


Amurta Sociedade Gestora de Participaçőes Sociais była portugalską spółką, która posiadała 14 proc. w holenderskiej spółce Retailbox BV. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w momencie opodatkowania dywidend otrzymywanych z tytułu tego udziału, wypłaty dywidend między spółkami były zwolnione z 25-proc. podatku źródłowego, jeżeli były one dystrybuowane holenderskiej spółce dominującej przez spółkę zależną zgodnie z warunkami określonymi w przepisach o zwolnieniu kapitałowym (warunek 5-proc. udziału). Amurta nie mogła liczyć w 2002 roku na zwolnienie z podatku źródłowego wypłacanych jej dywidend. Zaskarżyła więc obowiązujące przepisy do sądu krajowego, a ten zwrócił się do ETS z pytaniem prejudycjalnym dotyczącym interpretacji art. 56 TWE odnoszącego się do zasady swobodnego przepływu kapitału.

Wydający opinię rzecznik generalny wskazał, że mniej korzystne dla podmiotów zagranicznych przepisy dotyczące zwolnienia z podatku źródłowego wypłacanych dywidend stanowią ograniczenie swobody przepływu kapitału. Podkreślił też, że fakt, iż portugalskie przepisy podatkowe umożliwiały pełne odliczenie podatku źródłowego zapłaconego w Holandii nie ma wpływu na ocenę zgodności holenderskich przepisów podatkowych z prawem Unii.


Rzecznik przeanalizował także wpływ umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Holandią i Portugalią na usunięcie skutków dyskryminacji podmiotów zagranicznych przez przepisy holenderskie dotyczące zwolnienia kapitałowego. Podkreślił, że byłoby to możliwe, pod warunkiem wprowadzenia do postanowień tej umowy pełnego kredytu podatkowego z tytułu podatku źródłowego płaconego w Holandii. Ponieważ w umowie brak takich postanowień, jej obowiązywanie nie może być dla władz holenderskich argumentem, że efekt dyskryminacji nie występuje.


W 2007 roku władze Holandii przeprowadziły reformę systemu opodatkowania dywidend. W jej wyniku do wypłaty dywidend zagranicznym podmiotom wprowadzono zwolnienia podatkowe, takie jakie do tej pory przysługiwały wyłącznie podmiotom krajowym. Jednak zgodność przepisów o podatku źródłowym z prawem UE może być nadal podważana w przypadku udziałowców, którzy posiadają mniej niż 5 proc. udziałów i udziałowców, którzy są osobami fizycznymi.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK