| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kryterium stanowi częstotliwa sprzedaż

Kryterium stanowi częstotliwa sprzedaż

Jeżeli podatnik wielokrotnie sprzedawał nieruchomości, to uzyskany przychód może zostać opodatkowany jak działalność gospodarcza.


Podatnik sprzedał w 1998 roku trzy nieruchomości. W deklaracjach opodatkował przychody z tego tytułu 10-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dla organów był to jednak przychód z działalności gospodarczej.


Organy podkreśliły, że podatnik nabywał nieruchomości przeznaczone do prowadzenia działalności i w ciągu kilku miesięcy je sprzedawał z zyskiem. Dodatkowym argumentem było dokonanie kilku takich samych transakcji w następnych latach.


Podatnik zakwestionował rozstrzygnięcia organów najpierw do sądu I instancji, a po przegranej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zarzucał niewłaściwość organów podatkowych, podkreślając, że w 1998 roku mieszkał w Niemczech.


W odpowiedzi organy wyjaśniły, że we wszystkich deklaracjach, NIP, aktach notarialnych podatnik jako miejsce zamieszkania podawał Polskę. Co do kosztów uwzględniły wszystkie udokumentowane wydatki.


NSA oddalił skargę kasacyjną podatnika. Zgodził się z sądem I instancji, że organy podatkowe wyczerpująco zebrały i oceniły materiał dowodowy. Sąd nie miał też wątpliwości, że podatnik sprzedawał nieruchomości nabyte wcześniej w celu uzyskania przychodu. A to pozwoliło na zaliczenie ich do działalności gospodarczej.


Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny, nieistotne w takim przypadku jest zgłoszenie działalności do ewidencji, ale faktyczne działania wskazujące na ich częstotliwy charakter. Wyrok jest prawomocny.


Sygn. akt II FSK 788/06


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Gazeta Samorządu i Administracji189.00 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »