| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Limit ulgi na razie pozostaje taki sam

Limit ulgi na razie pozostaje taki sam

Z ulgi odsetkowej mogą korzystać już tylko podatnicy, którzy nabyli do niej prawo przed końcem 2006 roku. Zasady korzystania z ulgi i ustalania jej limitu nie zmieniły się.


Warunkiem likwidacji ulgi odsetkowej było zachowanie praw nabytych dla podatników, którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt mieszkaniowy. Dlatego - jak podkreślił resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 7497 - nie przewiduje się zmiany zasad ustalania wysokości limitu przysługującego osobom korzystającym z tej ulgi. Ulga odsetkowa z założenia miała być i jest limitowana, przy czym - jak zauważa minister finansów - wysokość limitu nie miała odzwierciedlać cen rynkowych. Wysokość limitu została uzależniona od ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanej przez prezesa GUS na potrzeby obliczania premii gwarancyjnej. Limit nie zależy więc od ceny mkw. budynku mieszkalnego, oferowanej na rynku nieruchomości.


Zgodnie z odpowiednimi przepisami (ustawą o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych) przez cenę mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego rozumie się przeciętne dla całego kraju nakłady poniesione przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku, wyznaczone jako średnia ważona powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych oddanych do użytkowania w poszczególnych województwach.


Dopóki cena 1 mkw., o której mowa w przepisach dotyczących ulgi odsetkowej, nie przekroczy 2,7 tys. zł, limit ulgi nie ulegnie podwyższeniu.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK