| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Resort zapowiada zmianę umów

Resort zapowiada zmianę umów

W najbliższym czasie mają zmienić się umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Holandią, Danią, Belgią, Finlandią oraz Austrią - zapewnia resort finansów.


W każdym z tych przypadków zmiana będzie dotyczyć metody unikania podwójnego opodatkowania - z metody odliczenia proporcjonalnego na metodę wyłączenia z progresją.


Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał uwagę na zbyt wolne tempo prowadzonych prac, wskazując, że tracą na tym obywatele polscy. Ministerstwo tłumaczy, że zmiana istniejących umów jest procesem wyjątkowo skomplikowanym i pracochłonnym, zwłaszcza, że nie wszystkie czynniki leżą po stronie polskiej.


Ministerstwo nie zgadza się też z zarzutem niezgodności z Konstytucją w zakresie zróżnicowania opodatkowania polskich obywateli pracujących w różnych krajach Unii Europejskiej. Twierdzi, że obydwie wskazane metody są jednakowo uprawnionymi do stosowania w polskim prawie. Nierównomierne opodatkowanie polskich obywateli pracujących w różnych krajach UE wynika wyłącznie z różnic pomiędzy systemami podatkowymi tych krajów. Same umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zaś takiego zróżnicowania nie powodują, dodatkowo żadna z umów jak dotąd nie została uznana przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodną z Konstytucją.


W korespondencji przesłanej do Rzecznika Praw Obywatelskich Minister Finansów zaznaczył, że różnice w opodatkowaniu dochodów w Polsce oraz np. w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej czy innych krajów europejskich nie wynikają ze szczególnej restrykcyjności polskiego systemu podatkowego. Zdaniem resortu podstawowym problemem jest tutaj ogromna dysproporcja pomiędzy ogólnym poziomem dochodów w Polsce oraz krajach tzw. starej Unii. Dodatkowe opodatkowanie dochodu uzyskiwanego w takim kraju także w Polsce (zgodnie z metodą odliczania proporcjonalnego) miało spowodować wyrównanie ciężaru podatkowego dla osób pracujących tylko w Polsce, w stosunku do tych pracujących za granicą.


Edyta Wereszczyńska

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »