| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przepisy nie mogą dyskryminować celników

Przepisy nie mogą dyskryminować celników

Niektóre rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej są niezgodne z prawem - uważa rzecznik praw obywatelskich.


Opracowany projekt ustawy konsolidacyjnej o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zmierzający do przebudowy aparatu skarbowego, a w szczególności połączenia administracji podatkowej i Służby Celnej, spotkał się z krytyką rzecznika praw obywatelskich (RPO). W piśmie skierowanym do ministra finansów RPO wskazuje na obawy celników wyrażane w kierowanych do niego skargach. Wśród zarzutów podnosi się, że rzeczywistym celem reformy jest zwolnienie niewygodnych funkcjonariuszy celnych, a w efekcie niedotrzymanie wcześniejszych porozumień dotyczących polepszenia sytuacji prawnej i ekonomicznej celników. Planowane szybkie wejście w życie ustawy bez niezbędnych przepisów wykonawczych powoduje, że nie jest znany ostateczny charakter projektowanych rozwiązań legislacyjnych.


Rzecznik stwierdził, że projekt nie określa zasad, na podstawie których kierownicy jednostek organizacyjnych KAS mieliby wydawać decyzje w sprawach określenia warunków pełnienia służby, przenoszenia czy delegowania urzędników. W ocenie RPO propozycja zezwalająca na przeniesienie urzędnika do innej miejscowości na okres nie dłuższy niż dwa lata stanowi dyskryminację funkcjonariusza. W piśmie zwraca się uwagę, że tego rodzaju delegowanie w innych służbach odbywa się do sześciu miesięcy.


RPO ma też wątpliwości co do zgodności z prawem przepisu umożliwiającego poddanie badaniom na wykrywaczu kłamstw urzędnika skarbowego pełniącego służbę w Kontrolnych Grupach Mobilnych w wyniku skierowania przez właściwego ministra, które nie wymagałoby uzasadnienia. Odmowa mogłaby skutkować rozwiązaniem stosunku służbowego.


Z kolei niezgodny z konstytucją i zawartą w niej zasadą równości może być przepis, zgodnie z którym funkcjonariusze Kontrolnych Grup Mobilnych będą mieli prawo uzyskania świadczeń emerytalnych na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym m.in. funkcjonariuszy Policji czy ABW oraz ich rodzin. Rzecznik zwrócił się o wyjaśnienie tej kwestii i jednocześnie podkreślił, że prawo do tego świadczenia powinno być przyznane wszystkim funkcjonariuszom, tak jak jest w innych służbach mundurowych, a nie tylko określonej grupie z tej służby. Projekt ustawy nie powinien zawierać zróżnicowań zarówno dyskryminujących, jak i faworyzujących.


EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK