| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odsetki dyskontowe były kosztem działalności

Odsetki dyskontowe były kosztem działalności

Koszty dyskonta weksli w postaci odsetek dyskontowych i prowizji bankowych mogły być zaliczone przez podatnika do kosztów uzyskania przychodu.


Ta korzystna dla podatników interpretacja znalazła potwierdzenie w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pytanie zostało skierowane w sprawie spółki akcyjnej, której organy podatkowe zakwestionowały rozliczenie podatku dochodowego za 2000 rok.


Powodem było zaliczenie przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu zdyskontowania obcych weksli przed terminem ich wykupu.


Otóż spółka zgodziła się przyjąć od kontrahentów zapłatę w wekslach. Żeby jednak uzyskać gotówkę wcześniej niż w terminie wykupu weksla, który strony ustaliły, podatniczka złożyła weksle do dyskonta. Wyglądało to tak, że spółka przedstawiała weksle w banku przed terminem ich wykupu i otrzymywała gotówkę. Nie była to jednak cała kwota z sum wekslowych. Bank pomniejszał je o wartość obliczonego dyskonta (prowizja banku i odsetki dyskontowe). Tym samym spółka dostawała pieniądze szybciej, bo przed dniem, na jaki umówiła się z wystawcą weksla, ale w kwocie mniejszej.


Koszty dyskonta weksli spółka potraktowała jako koszty uzyskania przychodu. Innego zdania były jednak organy podatkowe. Uznały, że dyskonto weksla można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ale dopiero w dacie wykupu weksla przez dłużnika wekslowego, a nie, jak to zrobiła spółka, w dacie jego naliczenia przez bank.


Spółka przegrała przed sądem I instancji, a NSA rozpatrując jej skargę kasacyjną, powziął wątpliwości interpretacyjne.


Ostatecznie siedmioosobowy skład NSA uznał, że podatnik w 2000 roku sporne wydatki mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ogólnej definicji kosztów z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jak podkreślono w uzasadnieniu uchwały, nie ma wątpliwości, że spółka od czerwca do grudnia 2000 r. złożyła weksle do dyskonta. Można więc mówić o ciągłości jej działania, a weksle spełniały funkcje kredytu. W ocenie sądu odsetki dyskontowe to w tym przypadku cena kredytu, a wystawca weksla nie był obciążany z tego tytułu. To posiadacz weksla ponosił ciężar kosztów.


Jak podkreślił sąd, posłużenie się wekslami było finansowaniem bieżącej działalności, i wystawienie, a potem zdyskontowanie jest najwygodniejszą formą zapłaty, zwłaszcza gdy nabywca nie ma środków na zapłatę. W ocenie NSA spółka mogła potraktować wydatki na prowizje bankowe i odsetki dyskontowe jako celowe wydatki ponoszone w związku z przychodami z działalności.


Sygn. akt II FPS 8/06


Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK