| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Auta z kratką, czyli kosztowny błąd fiskusa?

Auta z kratką, czyli kosztowny błąd fiskusa?

Ponad 200 tys. właścicieli aut z kratką prawdopodobnie odzyska zapłacony VAT za benzynę. Błąd urzędników sprzed trzech lat może kosztować podatników kilkaset milionów złotych.


Była to częsta praktyka. Właściciele firm kupowali specjalne kratki i instalowali w autach osobowych, po to by zarejestrować je jako ciężarówki. Dzięki temu odzyskiwali 22 proc. VAT od zakupionego paliwa. Ale 1 maja 2004 roku fiskus zmienił przepisy, uznając, że przedsiębiorcy nie mogą odliczać podatku VAT od zakupionego paliwa. Miało to ograniczyć nadużycia. Zdarzało się, że biznesmeni instalowali kratkę nawet w swych luksusowych mercedesach.Nowe prawo zaskarżyła mała spółka ze Świdnicy BMS. W kwietniu tego roku spółka wygrała z urzędem skarbowym przed sądem we Wrocławiu. Ostateczny werdykt zapadnie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym zaraz po wakacjach. I wtedy może ruszyć lawina wniosków o zwrot VAT.Joanna Stawowska, ekspert podatkowy z firmy doradczej Deloitte, jest pewna, że werdykt będzie po myśli kierowców, gdyż wprowadzone 1 maja 2004 r. przepisy są sprzeczne z prawem unijnym.


Pogorszyły warunki prowadzenia biznesu, a tego wyraźnie zabrania prawo wspólnotowe - mówi Stawowska.Hubert Laszczyk, dyrektor wypożyczalni aut Express Rent a Car, dysponował w 2004 r. flotą ponad 850 aut z kratką. Szacuje, że na zmianie przepisów jego firma straciła 1,5 mln zł. To i tak sporo, bo jako wypożyczalnia Express nie kupował dużo paliwa, zapewniając klientom jedynie pełny bak na początek.


Jeśli tylko pojawi się taka możliwość, to zwrócimy się o zwrot niesłusznie pobranego podatku - podkreśla Laszczyk.Za jego przykładem z pewnością pójdą setki innych przedsiębiorców. Według danych instytutu Samar, w Polsce zarejestrowano w latach 2000-2006 ponad 200 tys. aut z kratką. Dla ich właścicieli odzyskanie VAT będzie bardzo proste. Wystarczy złożyć wniosek o zwrot podatku do odpowiedniej izby skarbowej i powołać się na wyrok NSA. Fiskus będzie musiał w ciągu dwóch miesięcy zwrócić pieniądze.Tomasz DominiakCzytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK