| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Były pracownik nie zawsze może wybrać ryczałt

Były pracownik nie zawsze może wybrać ryczałt

Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz byłych pracodawców, nie mogą korzystać z ryczałtu, jeżeli zakres przedmiotowy usług jest tożsamy z wynikającym ze stosunku pracy.


Możliwość wyboru ryczałtu ewidencjonowanego jest obwarowana wieloma warunkami. Szczególne ograniczenia dotyczą byłych pracowników świadczących usługi na rzecz byłych pracodawców. Dotyczy ich zakaz korzystania z ryczałtu, jeżeli w ramach wykonywanej działalności świadczą na rzecz byłych pracodawców usługi tożsame z obowiązkami, które wykonywali w ramach umowy o pracę.


Zgodnie z ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.), z tej formy rozliczeń nie mogą korzystać podatnicy rozpoczynający działalność, jeżeli przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywali w ramach umowy o pracę czynności wchodzące w zakres prowadzonej działalności.


- Wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest możliwy, jeżeli w momencie rozpoczęcia działalności podatnicy nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców. Ryczałt będzie bowiem wyłączony w przypadku, gdy podatnik rozpoczynający działalność ma zamiar na rzecz tych podmiotów wykonywać czynności, które odpowiadają czynnościom, które w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzednim wykonywał na ich rzecz w ramach stosunku pracy - mówi Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy.


Dodaje, że jeżeli przykładowo w listopadzie 2006 r. podatnik rozwiązał umowę o pracę ze spółką, w ramach której był kierowcą samochodu, a następnie od kwietnia 2007 r. rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, które będzie wykonywał na rzecz spółki, to w takiej sytuacji w 2007 roku nie będzie mógł skorzystać z ryczałtu, gdyż w poprzednim roku wykonywał na rzecz spółki pracę odpowiadającą usługom, które ma zamiar świadczyć.


Grażyna Nelip, doradca podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego GRNB - Partner wyjaśnia, że w przypadku, gdy podatnicy (byli pracownicy) nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dnia rozpoczęcia działalności zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


- Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach - mówi Grażyna Nelip.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK