| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszt zakupu określa akt notarialny

Koszt zakupu określa akt notarialny

Podatnik kupujący używane mieszkanie od osoby fizycznej powinien przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji wynikającą z aktu notarialnego zakupu.


Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku rozstrzygnął kwestię, czy kupując używane, zamieszkane uprzednio mieszkanie od osoby fizycznej należy przyjąć jako koszt zakupu wartość transakcji z aktu notarialnego zakupu.


Podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupuje mieszkanie uprzednio już zamieszkiwane, remontuje je i sprzedaje. Korzysta ze zwolnienia VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


Możliwość zaliczenia wydatku do podatkowej kategorii kosztów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) istnieje wówczas, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:

- wydatek jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

- nie znajduje się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT,

- został właściwie udokumentowany.


Zgodnie natomiast z art. 535 kodeksu cywilnego, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.


W omawianym przypadku zakupu mieszkania od osoby fizycznej jako koszt uzyskania przychodów przyjąć należy wartość transakcji wynikającą z aktu notarialnego dokumentującego przedmiotowy zakup.n


Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 16 maja 2007 r. (nr IIUSpbIA/415-36/30a/21/07/BB).


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »