| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Interpretacja ochroną na przyszłość

Interpretacja ochroną na przyszłość

Interpretacje podatkowe wydawane od 1 lipca 2007 r. będą chronić przed obowiązkiem zapłaty podatku tylko w stosunku do przyszłych stanów faktycznych. Przy zdarzeniach istniejących takiej ochrony już nie będzie.


NOWE PRAWO

Od 1 lipca 2007 r. będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące udzielania pisemnych interpretacji prawa podatkowego. Odpowiedzi na wnioski podatników będzie udzielał minister finansów za pośrednictwem czterech wyznaczonych do tego izb skarbowych.


Józef Banach, radca prawny, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers wyjaśnił, że składając wniosek o interpretację pod rządami nowej regulacji, należy pamiętać, że o wydanie interpretacji będzie mógł ubiegać się każdy zainteresowany podmiot, także zagraniczny, który dopiero rozważa podjęcie działalności gospodarczej w Polsce.


- Interpretacje formalnie będą wydawane przez ministra finansów, a w praktyce z upoważnienia ministra przez dyrektora jednej z czterech izb skarbowych: bydgoskiej, katowickiej, poznańskiej lub warszawskiej; w zakresie akcyzy kompetencje przejmie MF. Wniosek powinien być przesłany lub bezpośrednio skierowany do właściwej izby. Warto zatem przed złożeniem wniosku przeanalizować praktykę stosowania przez właściwą izbę prawa, o które pytamy - radził Józef Banach.


Jednocześnie dodał, że wnioskodawcy powinni pamiętać, że nowe interpretacje będą chronić dany podmiot przed obowiązkiem zapłaty podatku tylko w stosunku do przyszłych stanów faktycznych. Natomiast w odniesieniu do stanów faktycznych istniejących przed doręczeniem interpretacji, mimo uzyskania korzystnej interpretacji, oznaczony podmiot nie będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku, a interpretacja będzie chronić jedynie przed potencjalnymi sankcjami.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK