| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pomoc dla kombatantów nie jest opodatkowana

Pomoc dla kombatantów nie jest opodatkowana

Doraźna lub okresowa pomoc dla kombatantów oraz pozostałych po nich członków rodzin wypłacana ze środków Państwowego Funduszu Kombatantów jest zwolniona od PIT.


NOWE PRAWO

Ustawa z dnia 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 99, poz. 658) wprowadziła zmiany w zakresie opodatkowania PIT pomocy pieniężnej wypłacanej dla kombatantów lub ich rodzin.


Mimo że zmiany w ustawie o PIT zostały opublikowane na początku czerwca, obowiązują z mocą wsteczną od 1 stycznia 2007 r. Zgodnie z nowymi regulacjami, od początku roku zwolniona jest z podatku dochodowego doraźna lub okresowa pomoc pieniężna dla kombatantów oraz pozostałych po nich członków rodzin, wypłacana ze środków, o których mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 42, poz. 371 z późn. zm.).


Od 20 czerwca 2007 r. zasady przyznawania pomocy kombatantom reguluje nie tylko rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 17 kwietnia 1998 r. w sprawie kryteriów, form i trybu przyznawania i udzielania pomocy pieniężnej z Państwowego Funduszu Kombatantów (Dz.U. nr 53, poz. 334). Od tego dnia w szczególnie uzasadnionych przypadkach kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek kombatanta, innej osoby uprawnionej, może przyznać pomoc pieniężną na innych warunkach niż określone w tym rozporządzeniu.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK