| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wycofując środki z IKE, musimy się rozliczyć

Wycofując środki z IKE, musimy się rozliczyć

Oszczędzanie na indywidualnym koncie emerytalnym jest zwolnione z podatku. Jednak podatnik, który wycofa środki przed ustawowymi terminami, musi rozliczyć się z fiskusem.


Dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) co do zasady są wolne od podatku dochodowego. Dotyczy to dochodów uzyskanych w związku z gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego, wypłatą na rzecz osób uprawnionych po śmierci oszczędzającego oraz wypłatą transferową. Preferencja podatkowa obwarowana jest jednak pewnymi warunkami.


Trzeba spełnić warunki


- Na konto można w zasadzie wpłacić dowolną kwotę, ale tylko ograniczona ustawowo suma uprawnia do zwolnienia z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych - wyjaśnia Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.


Dodaje, że limit roczny wpłaty wynosi 150 proc. prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.


- Aby skorzystać z ulgi podatkowej w momencie wypłaty zgromadzonych oszczędności - dopiero wtedy ulga staje się dostępna - trzeba mieć ukończone 60 lub 55 lat oraz nabyć prawo do emerytury - podkreśla ekspert.


Zwraca uwagę, że trzeba spełnić jeden z następujących warunków: wpłacać pieniądze na IKE przez minimum pięć dowolnych lat kalendarzowych lub ponad połowę wpłat wnieść nie później niż na pięć lat przed podjęciem decyzji o wycofaniu środków.


- Należy jednak pamiętać, że zwolnienie nie znajdzie zastosowania, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym IKE - podkreśla Paweł Jabłonowski.


Podatek mimo zwolnienia


Oszczędzający na IKE będzie musiał rozliczyć się z fiskusem, jeżeli wycofa zgromadzone środki przed ustawowymi terminami. Marlena Kucińska, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy (zrzeszona w Consortio Lex), wyjaśnia, że zgodnie z ustawą o IKE, zwrot środków pieniężnych następuje w razie wypowiedzenia umowy o prowadzenie IKE przez którąkolwiek ze stron.


- Wypłacone środki stanowią w takiej sytuacji dochód podlegający opodatkowaniu. Dochodem jest różnica między kwotą stanowiącą wartość środków zgromadzonych na IKE a sumą wpłat na IKE. Dochodu tego nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesionych w roku podatkowym - wyjaśnia Marlena Kucińska.


Dodaje, że opodatkowanie tego dochodu następuje w sposób ryczałtowy.


- Dochód z tytułu zwrotu środków zgromadzonych na IKE podlega opodatkowaniu według 19-proc. stawki podatku. Płatnikiem podatku jest instytucja, która prowadziła IKE, a następnie dokonała zwrotu środków - podkreśla nasza rozmówczyni.


Kwota zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, podlega wpłacie na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK