| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek oblicza się od wypłaconej raty

Podatek oblicza się od wypłaconej raty

W przypadku zachowku wypłacanego w ratach podstawę opodatkowania stanowi wypłacona część należności przysługującej uprawnionemu.


Zachowek jest tą częścią spadku, która należałaby się bliskim spadkodawcy, tzn. zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom, gdyby byli powołani do spadku z ustawy, lecz spadkodawca np. pozostawił testament, w którym cały majątek przekazał osobie lub osobom spoza kręgu najbliższej rodziny.


Uprawnionemu do zachowku przysługuje przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Nabywca zachowku przyznanego na mocy orzeczenia sądowego musi rozliczyć się z fiskusem.


- Opodatkowaniu podatkiem od spadków podlega nabycie zachowku, jeżeli spadkobierca nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu - mówi Marlena Kucińska, prawnik w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy (zrzeszona w Consortio Lex).


Wyjaśnia, że obowiązek podatkowy ciąży na nabywcach własności rzeczy i praw majątkowych, którymi są osoby bliskie spadkodawcy (zstępni, małżonek, rodzice). W przypadku nabycia tytułem zachowku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zaspokojenia roszczenia lub jego części.


Skorzystają ze zwolnienia


- W związku z tym, że do zachowku powołane są osoby najbliższe spadkodawcy, mogą one skorzystać z tzw. generalnego zwolnienia w podatku od spadków, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn - podkreśla Marlena Kucińska.


Zwraca ponadto uwagę, że aby skorzystać z tego zwolnienia, spadkobierca musi przede wszystkim zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak ustawa przewiduje tu pewne wyjątki.


Przypomnijmy, że obowiązek złożenia zgłoszenia (na formularzu SD-Z1) wyłączony został m.in. w przypadku, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9637 zł.


Wypłaty w ratach


Warto wiedzieć, że możliwa jest sytuacja, w której sąd zasądzi wypłatę zachowku na rzecz uprawnionego w ratach. Podstawę opodatkowania w takim wypadku będzie stanowić wypłacona część należności. Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, wyjaśnia, że do ustalenia podstawy opodatkowania przy nabyciu rzeczy lub praw z tytułu zachowku stosuje się ogólne zasady dotyczące określania podstawy opodatkowania w podatku od spadków i darowizn.


- Zatem w przypadku zaspokojenia roszczenia o zachowek w formie zapłaty sumy pieniężnej podstawę opodatkowania stanowi zapłacona kwota, nawet jeżeli stanowi tylko część należności - mówi Paweł Jabłonowski.


Ekspert podkreśla, że należy mieć oczywiście na uwadze, że w przypadku częściowego zaspokojenia roszczenia obowiązek podatkowy powstaje tylko w zakresie tej części.


- W przypadku realizacji zachowku w formie świadczenia pieniężnego, obowiązek podatkowy powstaje w dniu zapłaty. Odsetki od wypłacanych rat zachowku powinny powiększyć podstawę opodatkowania w podatku od spadków i darowizn - podsumowuje nasz rozmówca.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »