| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rodzice odliczą więcej na każde dziecko

Rodzice odliczą więcej na każde dziecko

Do Sejmu trafiła wczoraj nowelizacja ustawy o PIT. Zakłada ona podwyższenie kwoty ulgi prorodzinnej na każde dziecko.


ZMIANA PRAWA

Projekt nowelizujący ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza kwotę odliczenia od podatku na każde dziecko w wysokości równej kwocie zmniejszającej podatek. W tym roku będzie to 572 zł 54 gr. Zaproponowana konstrukcja ulgi jest taka sama jak obecnie obowiązującej preferencji podatkowej, z której rodzice mieli skorzystać po raz pierwszy w rozliczeniu za 2007 rok. Znacznemu podwyższeniu ulegnie jednak kwota odliczenia, która dziś wynosi 120 zł na każde dziecko.


Z wcześniejszych zapowiedzi poseł Aleksandry Natalli-Świat (PIS) wynikało, że nowa ulga rodzinna będzie polegała na możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania, a nie podatku. Odliczenie miało wynieść 3015 zł na każde dziecko w rodzinie (wysokość pełnej kwoty wolnej od podatku w 2007 roku). Wprowadzenie odliczenia od podatku w wysokości kwoty zmniejszającej podatek oznacza powrót do pierwotnej propozycji ulgi autorstwa resortu finansów, która nie zyskała poparcia w Sejmie przy okazji ostatniej nowelizacji ustawy o PIT.


Ulga będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2007 rok. Kwotę ulgi w wysokości 572 zł 54 gr rodzice będą mogli uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego za rok 2007. Rok później odliczą już 586 zł 85 gr na każde dziecko (kwota zmniejszająca podatek w 2008 roku).


Celem nowelizacji jest jedynie podwyższenie kwoty odliczenia, zmianie nie ulegną natomiast zasady i warunki korzystania z ulgi. Pomniejszyć podatek będą mogli zatem rodzice opodatkowani na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali podatkowej, wychowujący w roku podatkowym własne lub przysposobione dzieci. Preferencja podatkowa obejmie dzieci małoletnie, bez względu na wiek, jeżeli otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, a także dzieci uczące się do 25 roku życia. Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.


572,54 
zł ma wynieść ulga rodzinna na każde dziecko


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK