| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy o pracę nie podlegają VAT

Umowy o pracę nie podlegają VAT

Osoba fizyczna, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, nie może być uznana z tego powodu za podatnika VAT, ponieważ nie prowadzi niezależnie działalności gospodarczej.


Rzecznik generalny wydał opinię w sprawie J.A. van der Steen v Inspecteur van de Belastingdienst (C-355/06). Dotyczy ona zagadnienia opodatkowania VAT usług świadczonych na rzecz spółki na podstawie umowy o pracę przez jej jedynego udziałowca.


Rozpatrywana przez rzecznika generalnego sprawa dotyczyła holenderskiego przedsiębiorcy, który założył jednoosobową spółkę prywatną, w której był jedynym dyrektorem. Spółka przejęła całą jego dotychczasową działalność, a on sam zawarł z nią umowę o pracę. Spółka wypłacała mu stałe miesięczne wynagrodzenie.


Na podstawie obowiązujących w Holandii przepisów dotyczących VAT i orzecznictwa sądów holenderskie władze podatkowe uznały, że jeśli dyrektor spółki posiada co najmniej połowę udziałów w spółce, należy go uznać za podmiot prowadzący zarobkową działalność gospodarczą. Podatnik zwrócił się zatem do ETS.


Rzecznik generalny podkreślił, że korzyści z wyłączenia zatrudniania z zakresu VAT są oczywiste. W przypadku opodatkowania VAT każdy pracownik musiałby rejestrować się jako podatnik VAT, co z pewnością zwiększyłoby formalności związane z zatrudnieniem, ale także mogłoby zagrozić jednej z podstawowych zasad tego podatku, jaką jest jego neutralność.


Rzecznik generalny uznał, że osoba fizyczna, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, nie może być uznana z tego powodu za podatnika VAT, ponieważ nie prowadzi niezależnie działalności gospodarczej. Praca ta jest wyłączona z zakresu VAT zgodnie z art. 4 (4) VI Dyrektywy. Nie ma znaczenia fakt, że pracodawca jest osobą prawną, w której pracownik jest jednocześnie jedynym wspólnikiem i/lub dyrektorem, pod warunkiem że obie strony mają zdolność prawną do zawierania umów o pracę. Nie jest to oczywiście przeszkodą, żeby taki jedyny udziałowiec był podatnikiem VAT w odniesieniu do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej nieobjętej umową o pracę.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK